1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Yeni Bir Batarya Teknolojisi Geliştirildi

Yeni Bir Batarya Teknolojisi Geliştirildi

yeni-bir-batarya-teknolojisi-gelistirildi-tXsxUPe1

Günümüzde kullanılan batarya teknolojisinin temelinde lityum iyon teknolojisi yatıyor. Bu teknoloji sayesinde yeni ve daha gelişmiş bataryalara kavuştuk fakat teknolojik ilerlemeler artık bu pillerin ve bataryaların da yenilenmesini gerektiriyor.

ABD ordusunun araştırma geliştirme takımı ile Maryland Üniversitesi bünyesindeki bir takım, yaptıkları çalışmalarda lityum iyon pillere çok daha fazla güç yükleyip daha yüksek ölçüde elektrik çıkışı almanın bir yolunu bulduklarını belirtti. Bu çalışma büyük heyecan yarattı.

Bu heyecana kapılanlardan bir tanesi de Tesla’nın ana batarya geliştirme ortaklarından Jeff Dahn. Kelam konusu lityum iyon piller ve bataryalar olduğunda Jeff Dahn öteki profesörlerden çok başka bir yerde bulunuyor. Li-ion batarya hücreleri çalışmalarında öncü isimlerden biri kabul edilen profesör, bu hücrelerin ömrünü uzatan ve ticari olarak kullanımlarını mümkün kılan araştırmalarda da vazife almıştı. Rahn, 3M ile olan 20 yıllık araştırma muahedesinin akabinde Tesla için yeni kurulan NSERC’de vazife yapmaya başlamıştı.

Yeni batarya hakkında kaleme alınan yazılardan birinde de imzası bulunan Profesör Dahn, yayınlanan çalışmanın son on yılda gördüğü en yaratıcı makale olduğunu söyledi. Grafit içinde LiCl (Lityum Klörür) ve LiBr (Lityum Brom) bileşiklerinden halojenler oluşturma fikrini dahice bulduğunu belirten profesör, çalışmanın sonuçlarının ticari eserlere uygulanacak kadar pratik olup olmadığını ise vaktin göstereceğini söyledi.

Bu piller aslında yanında bol ölçüde batarya taşıması gereken askerlerin daha hafif ekipmanla hareket etmeleri için tasarlandı. Ayrıyeten olağan pillerden daha sağlam ve inançlı bir yapıya sahipler. Bu da askerlere daha hafif ve inançlı hareket talihi verirken lojistik masraflarının da azalmasını sağlıyor.

Yeni batarya teknolojisini araçlarda ya da aygıtlarda görüp görmeyeceğimiz şu anda meçhul fakat işin uzmanlarına nazaran gelişmeler heyecan verici.

Yorum Yap

Yorum Yap