1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Yeni Bir Araştırmaya Göre Avrupalılar Konyalı Olabilir

Yeni Bir Araştırmaya Göre Avrupalılar Konyalı Olabilir

yeni-bir-arastirmaya-gore-avrupalilar-konyali-olabilir-33gYadkm

Polonya Ulusal Bilim Merkezi’nin takviyesi ile gerçekleştirilen ve Genes isimli bilim mecmuasında yayınlanan bir araştırmada, Konya’daki 10 bin yıllık Neolitik ve Kalkolitik Çağda insanlara konut sahipliği yapmış olan Çatalhöyük'teki 10 farklı mezarda DNA incelemesi gerçekleştirildi. İki Türk bilim beşerinin da yer aldığı araştırmada epeyce farklı sonuçlara ulaşıldı.

“Çatalhöyük sakinlerinin öteki Orta Anadolu Neolitik bireyleriyle genetik yakınlıklar bu kümenin, Marmara bölgesinden gelen Neolitik, Yakın Doğu Orta Neolitik ve Kalkolitik popülasyonlarıyla yakından bağlı olduğunu göstermektedir. Bu sonuçlar Neolitik'in yayılışıyla ilgili genel kabul görmüş göç istikametini desteklemektedir” tabirlerine yer verilen makale ile ilgili olarak ‘Avrupa kültürünün temeli Çatalhöyük'tür’ tezini savunan Prof. Dr. Mehmet Özdoğan, bahisle ilgili olarak şu biçimde konuştu;

“Arkeolojik çalışmalarla bu durumu daha evvel belirlemiştik. Söylediklerimiz safsata değil bilimsel bilgilerdi. Göçlerle, kültürel tesirlerle, kız alıp vermeyle Avrupa'yla bir etkileşim olduğu belirliydi. DNA araştırmaları genişledikçe güzelce netleşmeye başladı. DNA sonuçları arkeolojik bilimsel bilgileri teyit etti. Göç dalgası M.Ö. 7400'lerde başladı ve binlerce yıl devam etti.”

Yorum Yap

Yorum Yap