1. Ana Sayfa
  2. Borsa
  3. Yatırım Devinin CEO’su: Bu Seviye Bitcoin İçin Mıknatıs!

Yatırım Devinin CEO’su: Bu Seviye Bitcoin İçin Mıknatıs!


Digital Currency Group’un kurucusu Barry Silbert, Bitcoin (BTC) için 100.000 doları mıknatıs olarak nitelendirdi. Silbert’in BTC 4.000 dolarda vakit geçirirken 20.000 doları hedeflediği tweet’leri de bulunuyor. Şimdiki datalarla, Will Clemente’nin on-chain tahlilleri ve Barry Silbert’ın varsayımları şu şekilde…

Barry Silbert: 100 bin dolar bir mıknatıs

Grayscale’in ana şirketi olan Digital Currency Group’un kurucusu Barry Silbert, Bitcoin (BTC) kestirimini açıklamak için tekrar Twitter’a başvurdu. Silbert yanlışsız varsayımlarıyla biliniyor. 15 Ağustos tarihli tweet’inde, BTC için 100.000 doları mıknatıs olarak tanımlarken, iki yıl (2019) evvel 22 Haziran’da misal tweet’i 20.000 dolar için atmıştı. Silbert’ın varsayımları şu haldeydi:

Birinci tweet’i olan “20.000 dolar mıknatıs”, Bitcoin (BTC)’in 4.023 dolardan süreç gördüğü periyotta geldi. Bundan 10 ay evvel, Aralık 2017’de BTC 20.000 dolar testini birinci defa gerçekleştirmişti. Sonrasında, 2021 yılında Bitcoin 64.863 dolarla yeni ATH kaydetti. Nisan ayında ulaştığı bu tepe sonrası, Tesla’nın etraf dostu olmaması nedeniyle BTC ödemelerini askıya alması ve Çin’in BTC madencileri üzerindeki baskısı, fiyatı olumsuz etkiledi ve 30.000 dolar düzeyinin birden fazla testiyle sonlandı. Artık, 46.000 dolardan süreç gören BTC için,  Kriptokoin.com olarak analizlerini paylaştığımız Will Clemente’nin on-chain metriklerine göz atıyoruz. Analiste nazaran 47.000 dolar üzerinde bir ralliye hazırlanan Bitcoin görünüyor.

Will Clemente, balinaların Bitcoin biriktirdiği belirtiyor

Tanınmış on-chain analisti Will Clemente, Bitcoin 47.000 doların üzerine çıkarken rallinin güçlendiğini düşünüyor. Balinaların yahut 1.000’den fazla BTC sahibi cüzdanların son birkaç hafta içinde kitlesel olarak 5 milyar doların üzerinde Bitcoin (BTC) biriktirdiğini açıklayan Clemente, şu on-chain bilgilerini açıkladı:

Son 1-2 haftadaki en değişik gelişmelerden biri, 1.000’den fazla BTC’ye (yani balinalara) sahip varlıkların (adli olarak kümelenmiş adresler) varlıklarındaki artış oldu… 27 Temmuz’dan bu yana balinalar varlıklarına 107.150 BTC ekledi.

Analist ayrıyeten, Bitcoin’in 47.000 dolarda bir ralli yahut bir boğa tuzağı gerçekleştirme ihtimali kıymetlendirdi. Clemente, on-chain metriklerine nazaran 2017’nin Aralık ve Ocak aylarında Bitcoin 17.000 dolarda bir LH kaydettiğinde, 2018 sıçramasına emsal davranışların gözlemlenmediğini belirtiyor. Analistin bir meyyit kedi yahut ralli ihtimallerini değerlendirdiği tahlilleri şu formda:

2017 meyyit kedi sırasında (çoğu kişinin bu çerçeveyi temel aldığı senaryo), BTC’lerini en az 6 aydır hareket ettirmemiş cüzdanlardan büyük satışlar oldu. Birinci fırsatta çıkış likiditesini aldılar. Aslında şu anda birebir davranışı görmüyoruz, şimdiye kadar zincirleme bir perspektiften meyyit kedi sıçrama anlatısını geçersiz kılıyor. Uzun vadeli sahipleri şu anda sıkı oturuyor ve güçlü duruyorlar.

Clemente ayrıyeten, yatırımcıların Bitcoin (BTC) türevleri ve vadeli süreç piyasaları üzerinde ağır bir halde spekülasyon yapıp yapmadığını belirlemek için fonlama oranlarına ve kaldıraç oranına da bakıyor. Analiste nazaran fonlama ve kaldıraç oranları şu anda düşük, bu da yükselişin muhtemelen spot piyasalardaki organik alım ve satımlardan kaynaklandığını gösteriyor. Clemente’nin ralliyi daha mümkün bulduğu açıklamaları şu biçimde oldu:

Şubat ayında birebir fiyat düzeylerinde olduğu yere kıyasla fonlamanın çok düşük olması, bu rallinin çok daha sağlıklı ve türevlerden çok spot odaklı olduğunu gösteriyor. Kaldıraç, BTC’nin Şubat ayında tıpkı fiyat düzeylerinde olduğu vakte kıyasla nispeten düşük. Bu ralliyi tekrar göstermek sağlıklıydı.

Son olarak, Clemente on-chain tahlillerinde bir yükseliş sinyali gördüğü söylese de, kırmızı bayrak olarak görülebilecek gecikmeli bir metriği şu formda vurguluyor:

Son olarak, gürültüyü filtrelemek için kripto paralar ortasındaki hareketler için ayarlanmış süreç sayısına sahibiz. Ben, bu mevzuda yavaş bir toparlanma görüyorum, lakin daha yüksek fiyatlarla daha fazla takip görmek istiyorum.

Yorum Yap

Yorum Yap