1. Ana Sayfa
  2. Oyun
  3. Video Oyun Sektörü, İkinci Çeyrek İle İnanılmaz Başarısını Devam Ettirdi

Video Oyun Sektörü, İkinci Çeyrek İle İnanılmaz Başarısını Devam Ettirdi


Görüntü oyun sanayisi, 2020 yılının ikinci çeyreğinde büyük gelir artışı elde etti ve çıkarların öngörülebilir gelecekte artmaya devam edeceğine dair işaretler var.

Pazar araştırmacısı NPD’nin 10 Ağustos Pazartesi günü yayınladığı rapora nazaran, Amerikalı tüketiciler ikinci çeyrekte görüntü oyunu donanımı, yazılımı ve aksesuarlarına 11,6 milyar dolar harcayarak geçen yılın birebir devrine nazaran %30 artış gösterdi. Harcama ayrıyeten 10.9 milyarı aştı.

NPD, yayınladığı raporda ünite satış bilgilerini açıklamadı fakat Animal Crossing: New Horizons, Call of Duty: Çağdaş Warfare, Call of Duty: Warzone ve Candy Crush Saga’nın bu çeyrekte en çok satanlar ortasında olduğunu belirtti. Haziran ayının son haftalarında piyasaya sürülen The Last of Us: Part II’de en çok satan oyunlar listesine girmeyi başardı.


Görüntü oyun sanayisi yıllar içinde istikrarlı bir formda büyürken, ikinci çeyrek performansının esas nedeni pandemi oldu. Gerçekten NPD, dalın hem daha fazla oyun oynayan deneyimli oyuncuların hem de oyun oynamaya yeni başlayan yeni oyuncuların yardımıyla geçtiğimiz çeyrekte genişlediğnii söyledi.

Ayrıyeten NPD, üçüncü çeyrek ve sonrasında da misal halde etkileyici satış sayıları bekliyor. Salgının hiçbir azalma belirtisi göstermediği, insanların giderek daha fazla oyunlara yöneldiği ve yalnızca birkaç ay sonra yeni bir konsol kuşağının geleceği kesim için parlak görünüyor.

Yorum Yap

Yorum Yap