1. Ana Sayfa
  2. Nasıl Yapılır
  3. Vergi borcu yapılandırması nasıl yapılır? e-Devlet

Vergi borcu yapılandırması nasıl yapılır? e-Devlet

featured

Milyonlarca vatandaşın beklediği vergi borcu yapılandırma ile ilgili son dönemde yeni gelişmeler yaşandı. Geçtiğimiz günlerde Meclis Genel Kurulu‘nda kabul edilen kanun teklifi, 9 Haziran 2021 tarihinde 7326 sayılı Kanun niteliğinde 31506 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak resmen yürürlüğe girdi.

Bu gelişmenin ardından geçtiğimiz yıl e-Devlet başta olmak üzere birçok kanal üzerinden gerçekleştirilen borç yapılandırma ile ilgili birçok soru ortaya çıktı. Peki Vergi Borcu Yapılandırması nasıl yapılır? Hangi borçları kapsar? Yazımızda anlattık.

Vergi borcu yapılandırma hangi borçları kapsıyor?

TBMM Genel Kurulu‘nda kabul edildikten sonra yürürlüğe giren ‘Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun’ kapsamında, 30 Nisan 2021 tarihi ve öncesi beyana dayanan vergilerde bu tarihe kadar verilmesi gereken beyannamelere ilişkin vergi ve bunlara bağlı vergi cezaları, gecikme faizleri, gecikme zamlarının yanı sıra 2021 yılına ilişkin olarak 30 Nisan 2021 tarihi dahil tahakkuk eden vergi ve bunlara bağlı vergi cezaları, gecikme faizleri, gecikme zamları yapılandırılacak.

Diğer yandan, 2021 yılı Nisan ayı ve önceki aylara ilişkin sigorta primi, GSS primleri, emeklilik keseneği, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi ile bunlara bağlı gecikme cezası ve gecikme zammı alacakları yürürlüğe giren kanun kapsamında yapılandırılacak.

Vergi borcu yapılandırma nasıl yapılır?

Yapılandırma başvurusu için birçok yöntem mevcut. Bunlardan en hızlı ve pratik olanı şüphesiz e-Devlet ya da direkt olarak Gelir İdaresi Başkanlığı‘nın resmi internet sayfasından başvuru yapmak olacaktır. İlk başta buradan Gelirler İdaresi Başkanlığının İnteraktif Vergi Dairesine ya da dilerseniz buradan e-Devlet sayfasına giriş yapın. Daha sonra sizden 7326 Bazı Alacakların Yapılandırılması Kanunundan yararlanmak için ‘Kullanıcı Girişi’ alanından giriş yapmanız ya da e-Devlet ile giriş yapmanız istenecektir.

Sisteme giriş yaptıktan sonra vergi borcu yapılandırması için bir form doldurmanız gerekecek. Formu eksiksiz bir şekilde doldurduktan sonra başvurunuz tamamlanmış olacaktır. Diğer yandan şahsen ya da posta yolu ile dilediğiniz bir Sosyal Güvenlik Merkezi’ne borç yapılandırması için başvurabilirsiniz.

Kanun kapsamında sunulan yapılandırma imkanlarından faydalanmak için 31 Ağustos 2021 tarihine kadar başvuru yapılması gerekmektedir.

Örnek yapılandırma başvuru videosu;

Yorum Yap

Yorum Yap