1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya
  3. Twitter’ın yeni fontu baş ağrısına mı neden oluyor?

Twitter’ın yeni fontu baş ağrısına mı neden oluyor?


Kısa bir mühlet evvel font değişikliğine giden Twitter, birçok kullanıcıdan tam not almayı başardı. Natürel ki Twitter’ın tüm kullanıcılarını şad edemedi. Bu manada yeni Twitter fontu değişikliği için şirkete erişilebilirlik konusunda kıymetli bir tenkit geldi. Ortaya çıkan bilgilere nazaran yeni Chirp fontu pek de engelli vatandaşların konforu göz önüne alınarak tasarlanmamış.

Yeni Twitter fontu, kimi görme engellilerde baş ağrısına neden oldu

Toplumsal medya platformu, hafta başında kendine ilişkin tescilli fontu olan Chirp ile kullanıcıların karşısına çıktı. Çok daha fazla kontrast sağlayan bu font, kullanıcılara da çok daha güzel bir ekrandan okuma tecrübesi sağlıyor. Fakat günümüzde kullanıcıya yönelik teknolojilerde erişilebilirlik ön plana çıkıyor.

ABD’nin Web İçeriği Erişilebilirlik Yönergeleri (WCAG) kurumunun belirlediği kontrast oranları, engelli bireylerin de ömrünü kolaylaştırmak ismine belirlendi. Yeni Twitter fontu ise kontrast oranıyla belirlenen hudutların oldukça üzerinde. Bu yüksek kontrast ise bilhassa görme yetisini tam manasıyla kaybetmemiş bireylerde gerilim ve baş ağrısı yaratıyor.

Birinci belirlemelere nazaran birtakım kullanıcılar ekrana muhakkak bir müddet baktıktan sonra tahammül edilemez bir baş ağrısı yaşadıklarını rapor etti. Yeniden bu yüksek kontrast oranı migren ataklarını tetikleyebiliyor. Twitter’ın erişilebilirlik manasında özel bir tasarım grubu var. Lakin uzmanlar tasarım sürecinde engelli bireylerin daha fazla sürece katılmasını istiyor.

Erişilebilirlik uzmanları, bu sorunun tahlili için şirketin kontrastı ferdileştirme imkanı tanımasını talep etti. Aslında Twitter toplumsal medya platformları ortasında şahsileştirmeye en fazla imkan sağlayan platform. Bu baş ağrısı sorunun ise ne kadar yaygın olduğu şimdi bilinmiyor. Şirketin bu baş ağrısı sorunu için beklenen tedbirleri alıp almayacağı ise merak konusu.

Twitter, pandemi sonrası kıymetli değişiklere gitti. Bunlardan en değerlisi ise Spaces isimli sesli sohbet odaları. Sohbet odaları iel Clubhouse’a rakip olan platform, kısa müddette değerli bir kullanıcı kitlesine ulaştı. Yeniden toplumsal medya platformu Instagram kıssalara özendiği fleets özelliği ile pek de beklentileri karşılayamadı. Buna rağmen Twitter, Facebook’un bilakis toplumsal medya platformları ortasında birinci sıralarda yer almayı başarıyor.

Yorum Yap

Yorum Yap