1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya
  3. Twitter, Hindistan’ın kurallarına boyun eğdi

Twitter, Hindistan’ın kurallarına boyun eğdi


Twitter bir süredir Hindistan’daki yeni Bilişim Teknolojileri kurallarıyla boğuşuyordu. Sosyal medya devi ve Hindistan hükümeti arasındaki görüşmeleri tatlıya bağlandı.

Yeni Delhi hükümetini temsil eden bir avukat verdiği demeçte, Twitter’ın Hindistan’ın yeni BT kurallarını kabul ettiğini, ayrıca baş uyum görevlisi, irtibat yetkilisi ve şikayet yetkililerinin atanması konusunda da uyumlu hareket edeceğini söyledi.

Twitter kararla ilgili geç aksiyon aldı

Hindistan’ın bu yılın Şubat ayında açıkladığı yeni BT kuralları, sosyal medya şirketlerinin ülkedeki varlıklarını sürdürebilmeleri için yetkililer atamasını zorunlu kılıyor. Facebook ve Google söz konusu kuralları Mayıs ayında yerine getirmiş, ancak Twitter bu firmaların aksine hızlı bir aksiyon almamıştı.

Öte yandan Hindistan hükümetinin sakıncalı bulduğu bazı tweetleri engellemediği için Twitter büyük tepkilerle karşılaşmıştı. bu tepkilerin ardından şirketin merkezlerine baskın düzenlendi. Twitter ise yeni kurallara uymak için birkaç aya daha ihtiyacı olduğunu vurguladı.

Sosyal medya platformu ayrıca Hindistan’daki çalışanlarıyla ilgili olaylardan dolayı ifade özgürlüğüne yönelik potansiyel tehditten endişe duyduklarını dile getirdi.

Yeni kurallar özel durumlarda gönderilen mesajların da takip edilmesine olanak sağlıyor. WhatsApp ve Signal gibi pek çok anlık mesajlaşma uygulaması bu kurallara uymadı ve WhatsApp, dayatılan kararlar nedeniyle Hindistan hükümetine dava açtı.

Yorum Yap

Yorum Yap