1. Ana Sayfa
  2. Borsa
  3. Temmuz Raporu Çıktı: İşte En Çok Kazandıran Altcoin’ler!

Temmuz Raporu Çıktı: İşte En Çok Kazandıran Altcoin’ler!


Geçtiğimiz günlerde kripto para borsası Kraken, on-chain analizlerinden gelecekteki Bitcoin eğilimlerini tahmin ettiği Temmuz piyasa raporunu yayınladı. Rapor göre altcoin projelerinin BTC’ye olan baskısı artıyor. Aynı zamanda AXS, 1 ayda kaydettiği %640 yükselişle ve DOGE, yıllık %4.287 getirisiyle potansiyellerin hangi seviyelerde olduğunu ortaya koydu. Raporun ayrıntıları şu şekilde…

Rapor altcoin projeleri hakkında önemli sonuçlar ortaya koyuyor

Bitcoin, sadece Temmuz ayında %18 fiyat artışı kaydetti ve altcoin piyasasının, yılın başından bu yana BTC’ye daha baskın olduğu gözlemleniyor. DOGE, %4.287 ile öne çıkan kripto para birimi olurken, Uniswap (UNI) geçtiğimiz yarı yılda sadece %320’lik bir artış/azalış oranı gösterdi.

Ayrıca, Bitcoin ve altın piyasası arasındaki korelasyon Şubat 2021’den bu yana son altı ayda ilk kez pozitif seviyeye ulaştı. Borsa rekor seviyelere ulaşırken, BTC fiyatı ile altın fiyatının ilişkili hareketler gösterdiği tespit ediliyor. Ek olarak, Korku ve Açgözlülük Endeksi (Fear & Greed  Index) Temmuz sonunda “Açgözlülük” bölgesine hızlı bir şekilde dokundu.

Balinalar ve küçük cüzdanlar satın almaya devam ediyor

Diğer yandan, on-chain verileri, büyük ve küçük cüzdanların daha fazla BTC satın almaya devam ettiğini gösteriyor. Düşen arz ile beraber, analistlere göre bu piyasalar için olumlu bir işaret. Aynı zamanda, yukarı istatistiklere göre, NFT’ler, gelişen bir pazara işaret eden aylık %112 kazanç/kayıp oranı kaydetti. Yatırım riskini ifade eden Sharpe oranı da, Bitcoin’in 6.0’dan çok daha yüksek olan 17.4’e ulaştığını gösterdi. Bu artışlarda, popüler Blockchain oyun platformu AXS’nin fiyatının aylık %640 yükselmesi dikkat çekiyor ve AXS, piyasa değeri sıralamasında ilk 50’ye yükseldi.

Bunlara ek olarak, Kraken’den bir analiz raporuna göre, Bitcoin dominans’ı, NFT ve diğer birkaç altcoin’in önemli büyümesi nedeniyle dikkat çeken “altcoin sezonu” için kilit sinyal olacak. Temmuz ayında endeks, son üç ayın en yüksek oranını %48,4 ile kaydetti ve rapora göre, Bitcoin bu yılın Temmuz ayında oldukça iyi gidiyor. BTC yatırımcılarının tümü, bir ayda %18 ile çift haneli yüksek getiriler elde etti. Bu oran, Temmuz ayında sadece %11’di. Diğer yandan, geçiş verilere göre Bitcoin’in Ağustos ayı performansı genel olarak Temmuz ayına göre daha karamsar. Kraken’in raporu şu şekilde:

Ortalama getiri %2 ve ortalama büyüme -%7. 2011’den bu yana Ağustos, Temmuz’dan yalnızca üç kat daha iyi performans gösterdi.

Ancak, yine tarihsel verilere dayanarak, analistlere göre 3. çeyreğin tamamındaki büyüme/düşüş oranının büyük sapmalara sahip olduğu bilindiğinden orta ve uzun vadedeki eğilimi tahmin etmek zordur.

Kaydedilen balina hareketleri

Son olarak, Kraken’e göre 1.000’den fazla BTC’ye sahip cüzdanlar, fiyatın 30.000 dolara gerilediği dönemde BTC biriktirmeye başladı. Fiyat tekrar yükselmeye başladıktan sonra, Bitcoin birikimi daha da yoğunlaştı ve rapora göre, büyük yatırımcıların Bitcoin fiyatında artışı beklediğinin bir işareti olduğu öne sürüldü.

Bu arada Kraken raporu, Kriptokoin.com olarak aktardığımız üzere, Bitcoin madencilerinin yeni çıkarılan BTC’leri Temmuz ayında satmadığına ve geçtiğimiz ay biriktirmeye başladığına dikkat çekti. Bitcoin’in Temmuz ayındaki güçlü toparlanmasıyla, birikimin Ağustos ayında artmaya devam etmesi ve piyasadaki mevcut arzı daha da azaltması bekleniyor.

Yorum Yap

Yorum Yap