1. Ana Sayfa
  2. Nasıl Yapılır
  3. Teknoloji detoksu nasıl yapılır? Gereksiz kullanımdan kurtulun

Teknoloji detoksu nasıl yapılır? Gereksiz kullanımdan kurtulun

featured

Doğru kullanıldığında birçok kolaylığı sunan teknoloji, aşırı kullanıldığında zararlı etkiler bırakıyor. Peki Teknoloji Detoksu Nasıl Yapılır?

Dijital evrilmeyle beraber, vaktimizin çoğunu dijital platformlarda geçirmeye başladık. İnsanlarda sık rastlanan bilgisayar bağımlılığı, yetişkinlerde de sosyal medya bağımlılığı olarak kendini gösteriyor. Bu durum çevre ile olan iletişimimizi de minimuma indiriyor. Aile içerisinde ve arkadaş çevresinde başlayan iletişimsizlik, sosyal hayatta da iş hayatında da olumsuz etkileriyle karşımıza çıkıyor. Teknolojiyle olan ilişkimizi tamamen koparmamız mümkün değil; ama dijital detoks ile kendimizi sınırlamamız mümkün.

Teknoloji hayatımızı domine ediyor, başrolü oynuyor, yönetmenliğini üstleniyor. Benliğimiz, algımız ve davranışlarımız üzerinde belirleyici bir etki gösteriyor. Birçok insan teknolojisiz bir hayat düşünemezken birçok insan da teknolojinin yarattığı olumsuz atmosferden uzaklaşmak için teknoloji detoksu yapıyor.

Teknoloji detoksunu; teknolojinin üzerimizde yarattığı psikolojik ve fizyolojik etkilerden arınmak, zararlı yansımalarından uzaklaşmak, belli bir süre teknolojiden izole yaşamak olarak tanımlayabiliriz. Peki teknoloji detoksu ile nasıl arınırsınız?

İşte yapabileceğiniz teknoloji detoksu için öneriler:

Zamanınız doğru bir şekilde planlayın

Teknolojik cihazlara ayırdığınız zamanı planlayın. Günün büyük bir kısmını onlarla harcamayın. Bilgisayar ve telefonla birlikte yürüyen işiniz varsa akşamları eve geldiğinizde bu cihazlardan uzak durarak beyninizi dinlendirin. Fazlasıyla haşır neşir olmak hem radyasyon açısından zararlıdır hem hareketsiz bir yaşama teşvik eder, hem beyniniz yorulur kaygı düzeyiniz artar hem de gözlerinizi olumsuz yönde etkiler.

Hobilerinize ağırlık verin

Sevdiğiniz şeylere zamanınızı daha fazla ayırın, bunları yapmaktan ne kadar çok keyif aldığınızı gördükçe teknolojik ürünlerden de uzaklaşmaya başlayacaksınız. Kitap okumak, müzik dinlemek, resim çizmek, bulmaca çözmek bunlara örnek olarak gösterilebilir. Böylece hem kendinizi daha iyi hissedecek hem de sosyal medyada ya da işlerde boğulmadan vakit geçirmiş olacaksınız. Dinlendiğinizi de fark edeceksiniz.

Sosyalleşin

Dijital sosyalleşmenin yerine, gerçek anlamda sosyalleşmeyi önceliğin haline getir. Haftanın belirli bir gününde, ev dışında aile toplantıları organize edin ve telefonlarını bir kenara bırakın. Sadece birbirinizle diyalog kurun. Hafta sonu beraber çıkacağınız bir doğa gezisi de teknolojiden arınmanın en güzel yollarından biridir. Ailece veya arkadaşlarınızla çıkacağınız bir gezide, hepiniz telefonunuzu kapatın ve beraber geçirdiğiniz zamana odaklanın.

Yorum Yap

Yorum Yap