1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Swatch ve Mastercard, Yeni Bir Ödeme Yöntemi Oluşturdu

Swatch ve Mastercard, Yeni Bir Ödeme Yöntemi Oluşturdu

swatch-ve-mastercard-yeni-bir-odeme-yontemi-olusturdu-UhDWqaV1

Kaliteli saatleri ile bilinen İsviçre'ye ilişkin sevilen saat markası Swatch, akıllı saatlerin popülerleşmeye başladığı bugünlerde, farklı bir iştirake imza attı. Swatch, Mastercard ile anlaşma yaparak, saatlerinin içerisinde herhangi bir ilişki bulunmamasına karşın, özel üretilen çiplerle, mutabakatlı bankalarda süratli ödeme yapılmasını sağlayacak.

2017 yılında birinci sefer Çin'de tanıtılan bu teknoloji, geçtiğimiz günlerde İsviçre'de tanıtıldı. Çin'de epeyce ilgi gördüğü bilinen bu özel üretim saatleri, ana vatanı İsviçre'de de satışa sunmaya hazırlanan dev saat markası Swatch, ülkenin çeşitli bankaları ile muahede sağladı. Mastercard ile ortak bir çalışmanın eseri olan ve Swatchpay ismi verilen ödeme sistemi, Apple Hisse, Google Hisse, Samsung Hisse üzere ödeme prosedürlerinin mantığı ile çalışıyor. 

Saatlerde bir çeşit şifrelendirme sistemi oluşturuluyor ve kullanıcıların Mastercard şifresini inançla içerisindeki çiplerde saklıyor. Bu çipler sayesinde, mutabakatlı olunan yerlerde ödemeler, rastgele bir internet, bluetooth vb. bağlantı olmadan, çarçabuk gerçekleştirilebiliyor. Swatchpay, Çin'de sekiz farklı model ile birlikte sunulurken, İsviçre'de şu an için dört adet model ile tanıtıldı. Şirket, yeni saatlerinin şimdilik yalnızca muhakkak bölgelerde kullanılabileceğini açıklarken, çok yakında hem Swatch'ın kapsama alanını geliştirmesi, hem de rakip saat markalarının benzeri teknolojiler sunması bekleniyor.

Yorum Yap

Yorum Yap