1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Suyun Siyah, Sıcak ve Katı Bir Hali Keşfedildi

Suyun Siyah, Sıcak ve Katı Bir Hali Keşfedildi

suyun-siyah-sicak-ve-kati-bir-hali-kesfedildi-u6YVZDbI

Dünyanın en güçlü lazerlerinden birisinin bulunduğu New York Brighton Labotuvarı’nda, suyla ilgili tarihin en kıymetli keşiflerinden birisi yapıldı. Bugün konuşacaklarımız ise kelam konusu keşfin bir adım ötesine geçiyor. Lakin evvel bahsettiğimiz su halini biraz daha tanıyalım. Sonra size anlatacaklarımız var. 

Laboratuvar ortamında, çok çok küçük boyutlarda gözlemlenen yeni su hali, iki açıdan hayli garip. Çünkü çok derecede ısıtılmış olmasına karşın suyun buhar olmasıyla değil, katılaşmasıyla oluşuyor. Lazerin tesiriyle su atomlar katı hale geçecek biçimde kristalize oluyorlar. Bir diğer deyişle su, binlerce derecelik lazer tesiri altındayken buzumsu bir hale bürünüyor.

Geçtiğimiz hafta size hususla ilgili birinci haberi bildirmiştik. Şimdiyse bahse biraz daha derinlemesine bakıyoruz.

Bilim insanları suyun bu yeni haline “süper iyonik buz” ismini verdiler. Kelam konusu siper iyonik buz, kutuplardaki ve buz dolabınızdaki beyaz ve soğuk buzun tersine, siyah ve sıcak. Ayrıyeten tıpkı hacimdeki beyaz buza nazaran 4 kat daha ağır. 1990’lı yılların başında yapılan araştırmalar, teoride suyun bu türlü bir halinin bulunabileceğini öngörüyordu. Gerçekten böylesine somut bir ispat elde edilememişti. 

Artık sıkı durun: Üstün iyonik buz ya da sıcak ve siyah buz, kainatın her yerinde (olabilir)!

Bırakın öteki sistemleri, Güneş Sistemi’nde bile bir uydu ya da gezegende su bulduğumuzda sevinçten havalara uçuyoruz. Bu değerli su hali keşfini gerçekleştiren bilim beşerlerine nazaran muhteşem iyonik buz, kozmostaki en yaygın su hali olabilir. Hatta bu bahiste kimi değerli bulgular da var.

Muhteşem iyonik buzun bizim bildiğimiz sıradan buza kıyasla 4 kat daha ağır olması, daha az alana daha çok su sığdırabileceği manasına geliyor. Güneş Sistemi’nin buzul devleri olan Neptün ve Üranüs’te, Dünya, Enceladus ve Europa üzere cisimlerde olduğu üzere katı buzun yanı sıra, üstün iyonik buzun da olduğu düşünülüyor. 

Daha evvel bilinen tüm su buzu halleri, temel olarak iki hidrojen ve bir oksijen atomuna sahip olan su moleküllerinden oluşuyordu. Muhteşem iyonik buzda ise durum farklı. Bu buz halinde su molekülleri parçalanmış biçimde sıvı ve katının iç içe geçmiş haliyle bulunuyorlar. Sıvı derken, göz ile görebileceğiniz ölçüde değil, moleküler seviyede bir sıvı halden bahsediyoruz. Oksijen atomları küp biçiminde bir kafes yapısıyla bağlanırken, hidrojen atomları bu katı küplerin içerisine sıvı halinde serbestçe hareket edebiliyor. 

Epey sıra dışı, hayal etmesi güç ve son derece tuhaf! o denli değil mi?

Uzmanlara nazaran bundan 5 yıl öncesine kadar bu türlü bir deney gerçekleştirip, kelam konusu müşahedeleri yapmak imkansızdı. Üstün iyonik buzun keşfi bize Dünya gibisi gezegenleri, suyun kozmosta nasıl dağılım gösterdiğini öğrenmemiz ışık tutacak. Bunun dışında kuantum fiziğine ait bilgisayar simülasyonlarında orijinal teknikler denenebilecek. Daha güçlü yapıya sahip materyaller için üstün iyonik buzun moleküler yapısından ilham alınacak. 

Bilimsel bilgi birikimi ve araştırma teknikleri, bu türlü keşiflerin temelini son 30 yıldan beri atıyor. Birinci olarak 1988’de bilgisayar yazılımlarından takviye alınacak simüle edilen su halleri ortasında, bugün varlığı kesin olarak kanıtlanan “süper iyonik buz” da vardı. Bakalım bu enteresan buz ile ilgili ilerleyen yıllarda neler öğrenebileceğiz.

Yorum Yap

Yorum Yap