1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya
  3. Sosyal Medya Devi Facebook Hakkında Soruşturma Başlatıldı

Sosyal Medya Devi Facebook Hakkında Soruşturma Başlatıldı

sosyal-medya-devi-facebook-hakkinda-sorusturma-baslatildi-cquTBTdK

Son gelişmelere nazaran Ferdî Dataları Müdafaa Kurumu Lideri Faruk Bilir, Türkiye’de son derece yaygın olan Facebook’a çok taraflı inceleme başlattıklarını belirtti. Bilir “Özel komite kuruldu. Biz bilgilerimizi toplumsal medya kuruluşlarına açık isteğimizle vermiş olabiliriz. Bilgiler gaye dışı kullanılırsa bunun ismi bilgi istismarı olur” dedi. Bilir birebir vakitte bu türlü bir durumun tespiti halinde 1 milyon 200 bin liraya kadar idari para cezasının uygulanabileceğini belirtti.

Son vakitlerde WhatsApp’ta parmak izi üzere tedbirlerin alınacağı söylenmişti. İktisat Muhabirleri Derneği idaresiyle buluşan Bilir, güvenlik tedbirleri olarak parmak izi, yüz tanıma, avuç okuma ve retina üzere uygulamalara dikkat çekti. Bilir, parmak izinin biyometrik ve değerli bilgiler olduğunu belirtirken bu türlü bilgiler kaydedildiği takdirde silinmesinin çok sıkıntı olduğunu söyledi.

2018 yılının Nisan ayında başlatılan Facebook incelemesinden bahseden Bilir “Çok taraflı bir araştırma yapıyoruz. Özel kurul kuruldu. Diyelim, buraya bir fotoğraf ekledik. Maksadım profil oluşturmak. Lakin oradaki fotoğraflardan algoritmalarla bir profilleme yapılması hakikat değil. Benim hakkımda 'ayın 15'inde alışveriş yapar, genelde ekip giyer, taksit yaptırır' halinde profillemeye müsaade verilmiyor. Bunlar araştırılacak” açıklamasında bulundu.

Yorum Yap

Yorum Yap