1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Snapchat’in Şaşırtan Kullanıcı Sayısı Artışı !

Snapchat’in Şaşırtan Kullanıcı Sayısı Artışı !


     Popüler toplumsal medya platformlarını göz önünde bulundurduğumuzda sayılı uygulamalardan birisi olan Snapchat, son vakitlerde yapılan araştırmaların tersine büyümeye devam ediyor. Araştırma şirketlerinin araştırmaları ve kullanıcıların yorumlarına nazaran çok hoş günler geçirmediği düşünülen Snapchat, bunların tersine yeni datalarını açıkladı. Şirketin açıkladığı bilgilere nazaran kullanıcı sayılarında hatırı sayılır bir artış var.

     Snapchat’in açıkladığı bilgilere nazaran 2019 yılının son çeyreğine gerçek kullanıcı sayılarında yaklaşık olarak 7 milyon artış olduğunu belirtti. Şirket tıpkı vakitte Sncaphat AR alanında da çalışmalarının devam ettiğini ve birebir bilgileri orada da elde etmek istediklerini belirtti.

     Araştırma şirketlerine ve kullanıcılara nazaran eskisi üzere tanınan bir uygulama olmasa da şirket yatırımlarına devam ediyor ve şirket bu yatırımların karşılığını çok hoş bir halde aldığı görünüyor. Artırılmış gerçekçilik alanında ki çalışmalarla uygulamayı farklı bir boyuta taşımayı hedefleyen şirket bu yatırımlarla da randıman alabilirse kullanıcı sayısında arttırabilir.

  SON ÇEYREKTE SNAPCHAT KULLANICI SAYISI

   Rakipleri olan toplumsal medya uygulamalarına göre kullanıcı sayılarının artış oranlarını göz önünde bulundurduğumuzda Snapchat’in oranları düşük kalıyor. Rakip toplumsal medya platformlarının Snapchat’in özelliklerinden esinlenerek yaptıkları yenilikler Snapchat’in kullanıcı sayısının artış oranının düşük kalmasına sebep oldu. Instagram’ın günlük kullanıcı sayısının 500 milyon olduğu düşünülürse Snapchat’in son çeyrekte elde ettiği 7 milyon kullanıcı sayısı artışı çok küçük bir sayı oluyor.

   Snapchat CEO’su Evan Spiegel’in yaptığı açıklamada, tüm tenkitlere ve araştırmalara karşın artırılmış gerçeklik alanında yatırımlarının ve çalışmalarının devam ettiğini belirtti. Evan Spiegel’in paylaştığı datalara nazaran, Snapchat kullanıcıları, günlük kullanımda etkin haldeyken ortalama 30 kere Snapchat’in AR eserlerini kullanıyor. Snapchat AR teknolojisinden biraz bahsetmek gerekirse, kameralar sayesinde kullanıcıların yüzlerine ya da etrafına uygulayabildikleri filtreler ve sanal olarak yerleştirilen öğeleri barındırıyor.

  SNAPCHAT’İN AR TEKNOLOJİSİNDE GAYELERİ BÜYÜK

  Son yıllarda çabucak hemen bütün tanınan toplumsal medya uygulamalarının üzerinde çalıştığı AR teknoloji şirketler açısından olumlu katkısı oluyor. Snapchat’te bunu yapabilen başarılı şirketlerden bir tanesi. Snapchat’in geliştirici topluluğun yaklaşık olarak 600 bin tane filtre oluşturduğunu biliyoruz. Bu sayıları göz önünde bulundurduğumuzda öbür uygulamaların Snapchat kadar başarılı olamadığını görüyoruz. Çünkü Instagram’ın kullanıcılara sunduğu Spark Ar ile ne kadar filtre sunulduğu bilinmiyor ve yakın vakit da birtakım filtrelerin kaldıracağı konuşuluyor.

   Snapchat’in geçtiğimiz aylarda tanıttığı Spectacles gözlükleriyle AR alanında kendini geliştirmek istediğini net bir biçimde gösterdi. Snapchat’in en çok güvendiği eserlerinden birisi olan Spectacles, Kasım ayında satışa sunulacak.

Yorum Yap

Yorum Yap