1. Ana Sayfa
  2. Borsa
  3. Şimdi Herkes Ethereum’a Atlıyor: Bu 3’üne Dikkat Edin!

Şimdi Herkes Ethereum’a Atlıyor: Bu 3’üne Dikkat Edin!


Ethereum yükseliyor satın almadan evvel göz önünde bulundurmanız gereken 3 şey var. Ethereum yükseliyor ve şu anda üç haftadan daha kısa bir müddet öncesine nazaran %80 daha yüksek bir düzeyde süreç görüyor ve bilgilerimiz 3.110 dolardan süreç gördüğünü gösteriyor. Traderlar, 4.300 doların üzerinde tüm vakitlerin en yüksek düzeyine bir dönüş bekledikleri için kalabalıklar halinde Ethereum’a giriyorlar, lakin atlamadan evvel göz önünde bulundurmanız gereken birtakım şeyler var. Kriptokoin.com olarak bunlara eğiliyoruz artık.

Ethereum ve EIP1559

Geçen yıl boyunca, kripto para topluluğu, tartışmalı EIP 1559‘un uygulanmasını sabırsızlıkla bekliyordu. Ve güncelleme hayal kırıklığına uğratmadı. EIP’nin uygulanmasının çabucak akabinde kısa bir düşüşe karşın, Ethereum fiyatı harekete geçti. ETH şu anda sadece geçen hafta yüzde 20 artışla 3.110 dolardan süreç görüyor. Traderlar için şu anda soru, atlamak ve dalgayı yakalamak için yanlışsız vakit mı yoksa tepeye mi yaklaşılıyor. Bir kripto para ünitesinin fiyatını iddia etmek hâlâ aptalca bir iş olsa da, burada dikkate alınması gereken üç şey var.

Neredeyse tüm Ethereum adresleri kârda ve bu düşüş eğilimi demek

Analistlerin rastgele bir kripto para ünitesinin tepesine ne kadar yakın olduğunu yargılamak için kullandıkları ölçümlerden biri, kârda kaç adresin olduğudur. Ethereum için bu gösterge, yüksek bir satış riski manasına geliyor. Lex Moskovski‘nin gözlemlediği üzere, tüm ETH adreslerinin yüzde 96’sından fazlası karda. Bu, traderların kâr elde etmeye ve fiyat kapitülasyonuna yol açmaya karar verebilecekleri bir “kırmızı bölgedir.”

Lakin Moskovski Capital’in baş yatırım sorumlusu olan Lex, bir müddet bu tepede kalabileceğimize inanıyor. Ek olarak, Ether adreslerinin en son bu kadar yüksek bir karlılık oranına sahip olduğu vakit, kripto para ünitesinin 800 dolar olduğu vakit olduğunu belirtmekte yarar var. Bu, ETH’nin beş kat daha yüksek 4.300 dolara ulaşmasından önceydi.

RSI, Ether’in çok satın alındığını ve düşüş eğiliminde olduğunu gösteriyor

Bir sonraki metrik, Ethereum satın almanın daha güzel görünmesini sağlamıyor. ETH‘nin göreli güç endeksi (RSI) düşüş eğiliminde. Kripto paranın çok alım bölgesinde olduğunu gösteriyor. Traderlar için, RSI, rastgele bir kripto için sırada ne olduğunu, yani daha fazla alıcı getirme mümkünlüğünün olup olmadığını yahut sahiplerinin boşaltma mümkünlüğünün olup olmadığını söylediği için kritik bir ölçümdür. RSI kıymeti 70’in üzerinde olan rastgele bir kripto çok alım düzeyindedir. Bu, traderlara varlığı satma vaktinin gelebileceğini gösterir. Yazım vakti itibariyle TradingView, Ethereum’un RSI’sinin 77’de olduğunu gösteriyor. Bu, kripto parayı satmak için bir işaret. Ve bu gösterge kendi başına kesin olmasa da, tekrar de kayda bedel.

EIP-1559 tesiri ve ne kadar kıymetli olduğu

EIP-1559’un sahip olduğu tesire dalmadan Ethereum’un fiyatının hiçbir tahlili tamamlanmış sayılmaz. Teklif o kadar kıymetliydi ki, madencilerin 5 yıldan fazla bir müddettir teminat altına aldıkları birebir ağa bir hücum düzenleme söylentisi belirmesiyle Ethereum topluluğunu parçalamakla tehdit etti. Lakin madencilerin yansısı haklıydı. Bunun nedeni, bu EIP’nin onları tehdit etmesiydi.

Traderlar ve spekülatörler için ağ güvenliğinin özellikleri en kıymetli konu olmayabilir. Onlar için ETH fiyatı üzerindeki tesiri daha kıymetli. Ve kullanıma sunulduğundan beri gördüğümüz üzere, EIP-1559 bir nimet olabilir. EIP, fiyat olarak ödenen ETH’nin bir kısmını yakar, Ether arzını azaltır ve ağı deflasyonist hale getirir. Vitalik Buterin bir defasında bunun Ethereum’u “ultrasound money” yapacağını söyleyerek espri yaptı. EIP-1559, yayına girdikten sonra her süreç için ETH’nin üçte birini yakmaya başladı. EIP-1559, fiyat olarak ödenen yaklaşık 13.000 ETH’nin birinci tam gününde 4.685 ETH yaktı.

Ether’i deflasyonist hale getirmenin ve sonuç olarak arz azaldıkça kıymetini artırmanın yanı sıra, EIP’nin öteki bir değerli tesiri daha var, yani Ethereum’u elde tutmayı çok daha cazip hale getiriyor. En az 32 ETH’ye sahip rastgele bir Ether sahibi bunu stake edebilir ve yıllık getiri elde edebilir. Bu, ticaretten süratli yararlar elde etmek yerine daha fazla insanı ETH’lerini tutmaya teşvik edecek.

Yorum Yap

Yorum Yap