1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para
  3. SEC Üyesinden Açıklama: Biden Yönetimi Kripto Para Düzenlemelerine Nasıl Bakacak?

SEC Üyesinden Açıklama: Biden Yönetimi Kripto Para Düzenlemelerine Nasıl Bakacak?

sec-uyesinden-aciklama-biden-yonetimi-kripto-para-duzenlemelerine-nasil-bakacak-BjO8klQQ

SEC kurul üyesi Hester Pierce, katıldığı bir panelde kripto paralar hakkında açıklamalarda bulundu. Hem yeni teknolojide büyümeyi teşvik eden hem de suçluları uzak tutan düzenlemelere olan gereksinimi vurgulayarak, “Kripto para konusunun nereye gideceğini hâlâ bilmiyoruz” dedi.

Bir Decrypt haberine nazaran panel, son yıllarda Trump yanlısı bir dönüş yapan muhafazakar bir siyasi haber sitesi olan RealClearPolicy tarafından düzenlendi. Buna uygun olarak, başka üç panelist sadık muhafazakarlardı: Forbes’ten Roslyn Layton; Kuzey Carolina’nın 10. kongre bölgesinin temsilcisi Patrick McHenry; ve J.W. Hukuk profesörü ve eski Trump danışmanı Verret.

Panelin konusu, görünüşte Biden periyodundaki kripto para düzenlemesi meselesiydi. Lakin, saklılık sıkıntılarından kripto para mevzuatı etrafında iki taraflı koalisyonlar oluşturma uğraşlarına kadar her şeyi kapsayan geniş bir kapsamda gerçekleştirildi.

Ve Layton, McHenry ve Verret, Trump tarafından atanan Peirce’i SEC Lideri rolünde görmek istediklerini belirtirken panel sırasında Reuters, Biden’ın seçiminin Gary Gensler olduğunu bildirdi.

McHenry, Gensler hakkında şunları söyledi:

“Gary’nin dünya görüşü, Obama idaresindeki rolünden dolayı uygun biliniyor… Bence finansal teknoloji ve finansal yenilikler konusunda ilerici bir anlayışa sahip. Bu bakımdan, bir düzenleyici olarak yeni misyonunda niyetli bir yaklaşım geliştirebileceği konusunda optimistim.”

Biden idaresinin kripto para düzenlemelerine nasıl yaklaşacağı sorusu, hem küçük trader’ların hem de şirketlerin zihnini büyük ölçüde kurcalıyor. Peirce, “2020 boyunca Bitcoin ve öteki kripto para ünitelerine büyük bir kurumsal ve perakende ilgi gördük” sözlerini kullanarak, SEC’in Biden idaresinde kripto para düzenlemelerini “yeniden incelemesi” gerektiğini söyledi.

Peirce, Biden’in SEC Lideri için Gensler’i seçmesi hakkında yorum yapmayı reddetti. Pierce, onunla MIT Expo 2019’da kripto para üniteleri hakkında konuşmuş ve “Crypto Great-Grandfather” biçiminde hitap etmişti.

Bunun yerine, “denetlenmeden finansal süreçlere girişme özgürlüğünün” ileriye dönük mevzuata yaklaşımının kıymetli bir modülü olacağından kelam ederek, raporlama ihtiyaçlarını mecburî kılan Mali Cürümleri Engelleme Ağı’nın (FinCEN) kripto para cüzdan süreçleri için önerdiği yeni kurallara atıfta bulundu.

Peirce’ın kapalılığı muhafaza taahhüdü yeni değil. Geçmişte finansal mahremiyetin artırılması muhtaçlığı hakkında açıklamalar yapmış ve SEC’in bu çeşit müdafaaları artırması gerektiğini söylemişti. Pierce şunları söyledi:

“Düzenleyici kurumlar, değişiklik kelam konusu olduğunda epeyce muhafazakar olma eğilimindedir.”

Gensler nispeten ilerici bir bakış açısına sahip olsa da Peirce’in tonu dengeli kaldı.

Yorum Yap

Yorum Yap