1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para
  3. SEC, Robinhood ve GameStop Hakkında Yeni Bir Açıklama Yaptı

SEC, Robinhood ve GameStop Hakkında Yeni Bir Açıklama Yaptı

sec-robinhood-ve-gamestop-hakkinda-yeni-bir-aciklama-yapti-JqDsMYM3

Menkul Değerler ve Borsa Kurulu (SEC), Robinhood üzere şirketler ve GameStop (GME) üzere pay senetleri etrafında yükselen bir dizi faaliyeti araştıracağını söyleyen yeni bir duyuru yayımladı.

Bir The Block haberine nazaran, SEC’in son piyasa hareketlerine ait yaptığı açıklamada, kurul üyeleri “düzenlenmiş kuruluşlar tarafından alınan ve yatırımcıları dezavantajlı duruma getirebilecek yahut öteki bir halde makul menkul değerleri alıp satma kabiliyetlerini gereksiz yere engelleyebilecek aksiyonları yakından inceleyeceklerini” söyledi.

SEC, açıklamasında direkt Robinhood’dan bahsetmedi lakin ticaret platformunun perakende trader’ların GME’yi daha fazla satın almasını engelleme kararını çevreleyen tartışmalara atıfta bulundu. Bu faaliyetin bir kısmı, göğüs temalı kripto para ünitesi Dogecoin’i (DOGE) de yeni bir tepeye çıkardı. Kripto para ünitesi bir günde %850 artış kaydetti.

Robinhood, GME’de değerli kısa durumlara sahip olan hedge fonlarının kıymetli kayıplar yaşamasının akabinde Perşembe günü GameStop üzere perakende pay senedi alımlarını engellemişti.

Eleştirmenler, Robinhood’ın belli pay senetleri üzerindeki perakende satın almayı dondurma kararını, hedge fonlarına hitap eden bir piyasa manipülasyonu olarak kıymetlendirdi.

SEC yaptığı açıklamada, ihraççıların rastgele bir satış yahut teklif için menkul değerler maddelerine uyması gerektiğini yineledi ve tüm piyasa iştirakçilerin da kurallara uyması gerektiğini söyledi.

Açıklamada, “federal menkul değerler maddeleri tarafından yasaklanan berbata kullanım yahut manipülatif alım satım faaliyeti kelam konusu olduğunda perakende yatırımcıları korumak için harekete geçeceğiz” sözü yer aldı. SEC ayrıyeten, piyasa iştirakçilerini bu çeşit faaliyetlerden kaçınmada dikkatli olması gerektiği konusunda uyardı.

Yorum Yap

Yorum Yap