1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para
  3. SEC 8 Kripto Para Şirketini Uyarı Listesine Aldı!

SEC 8 Kripto Para Şirketini Uyarı Listesine Aldı!

sec-8-kripto-para-sirketini-uyari-listesine-aldi-hGXqMGB6

ABD Menkul Değerler ve Borsa Kurulu (SEC), dün izleme listesine 8 adet kuşkulu gördüğü kripto para ünitesini ekledi.

ABD hükümetinin en büyük yatırım gözlemcisi, bir dizi kayıtsız kripto para şirketini görünüşe nazaran çoğunlukla milletlerarası yatırımcıları düzmece kurumsal bilgilerle kandırdıkları için takibe aldı.

ABD Menkul Değerler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Perşembe günü takibe aldığı 28 kuşkulu yatırım şirketinden 8 adedinin kripto para yatırımıyla bağlı olabileceği tespit edildi. Kimileri sağlam yeni ticaret merkezleri olduğunu argüman etse de başkaları hizmetlerini emeklilere satıyor. Hatta firmalardan bir tanesi kendisini kripto para dolandırıcılığına karşı yardımcı olabilecek bir hukuk firması olarak gösteriyor.

Hangi Firmalar İzleniyor?

CoinDesk Perşembe günü işaretli şirketler AxTrading-Investment, Passive Trade Plan, RetireWell Investors, Reclaws International Inc. ve SmartCoins24’ün web sitelerinde kripto para ünitesi ve blok zinciri hizmetleri sunduğunu tespit etti. Web siteleri kapalı olan öbür üç kuruluş, BitminingFX, Cryptobravos ve FXBitcash de SEC’in kara listesine girdi.

Kuruluşların web siteleri, yatırımcıları etkileme gayretlerinde güzel bir retorik ve kapsamlı savları bir ortaya getiriyor üzere görünüyor. Passive Trade Plan kendisini “dijital para yatırımı konusunda emniyetli bir otorite” olarak tanımlarken, Smartcoins24 “2018’in en kıymetli paralarını takas etme” kelamı veriyor.

AxTrading-International’ın web sitesinde “Bitcoin (BTC, +% 2,98) alım satım hizmetlerimiz, kripto para dünyasında yeni olanların yanı sıra Bitcoin uzmanları ve büyük ölçekli Bitcoin yatırımcıları için de uygundur” sözleri kullanılıyor.

SEC Perşembe günü yaptığı açıklamada, yatırımcıların 28 kuruluşun tümü hakkında şikayette bulunduklarını söyledi. SEC, bu firmaların “esasen ABD dışındaki yatırımcıları elde etmek için aldatıcı bilgiler kullandığını” söyledi. SEC, yatırımcıların “dolandırıcılık kurbanı olmaktan kaçınmalarına” yardımcı olmak için firmaları PAUSE isimli ikaz listesine eklediğini söyledi.

SEC periyodik olarak yatırımcıları kripto para ünitesi alanındaki gerçek olamayacak kadar âlâ fırsatlara karşı uyarıyor.

Yorum Yap

Yorum Yap