1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para
  3. Samsung’dan Ethereum Tabanlı Kripto Para Birimi Geliyor

Samsung’dan Ethereum Tabanlı Kripto Para Birimi Geliyor

samsungdan-ethereum-tabanli-kripto-para-birimi-geliyor-Fc5GdKWu

Geçtiğimiz yıldan bu yana kripto paralarla ortası hayli haşır neşir olan Samsung’un kendi kripto para ünitesi üzerinde çalıştığı ortaya çıktı. Firmaya yakın kaynaklardan bilgi edindiğini söyleyen CoinDesk Korea, kelam konusu kripto paranın Ethereum blok zincirini taban alan yeni bir blok zinciri üzerine inşa edileceğini söylüyor. 

Çalışmaların hala deneysel boyutta olduğu belirtiliyor. Ayrıyeten Samsung’un kripto para planının yeni jenerasyon ödeme sistemlerinde kullanılmak üzere planlandığı ve şirketin “kablosuz teknoloji” çalışmalarının bir kesimi olduğu söyleniyor.

Samsung’un içinden olduğu söylenen bir kaynak CoinDesk’teki “Ethereum Alan İsmi Servisi, NFT’lere yaklaşık 300 bin “.eth” uzantılı alan ismi verecek” haberinde birtakım açıklamalarda bulundular:

“Şu anda özel bir blok zinciri üzerinde çalışıyoruz. Geleceğin halka açık blok zinciri bu olabilir, lakin benim niyetime nazaran hibrit bir yapıya sahip olacak. Yani halka açık ve bâtın blok zincirlerinin bir kombinasyonu gibi”

  • NFT, ya da açılımıyla “Non-Fungible Tokens” aslında yeni nesil ekonomik bir terim. Türkçede “eşsiz birim” olarak bilinen NFT’lerin her ünitesi birbiriyle eşit pahaya sahip olmuyor. Örneğin 1 TL ile bir öbür 1 TL’yi takas ederseniz elinizdeki şayet değişmiyor. Lakin NFT özelliğindeki bir kıymetin ünite başına pahası değişkenlik gösterebiliyor.Ayrıca eşsiz olmayan Bitcoin ve TL üzere üniteleri 0,5 üzere tabirlerle bölebilirken, NFT’leri bölemiyoruz.  NFT’ler, bu vakte kadar CryptoKitties ismindeki taşınabilir oyunlarda kullanılıyorlar.

Samsung, kripto para borsalarına da girebilir:

CoinDesk’in sunduğu ayrıntılara nazaran Samsung, kendi blok zinciri üzerindeki çalışmalarını bitirdiği vakit Samsung Coin ismini verdiği bir kripto parayı kullanıma sunabilir. Kaynaklara nazaran Samsung Coin kripto para piyasalarında da süreç görebilecek bir potansiyele sahip olacak. Bu da tıpkı Bitcoin ve Ethereum üzere borsalarda süreç göreceğini gösteriyor.

Başka taraftan Samsung’un Samsung Hisse isminde bir taşınabilir ödeme sistemi bulunuyor. Firma Samsung Coin’i bu uygulama ile bir ortaya getirip, müşterilerine süratli ödeme seçenekleri de sunabilir. 

Açıklamalara nazaran Samsung’un blok zinciri üzerindeki çalışmaları etkin olarak son 1 yıldır devam ediyor. 20 Şubat’ta tanıtılan amiral gemisi ailesi Galaxy S10 aygıtlarında bile blok zinciri tabanlı dijital imzaları destekleyecek özellikler bulunuyordu.

Geçtiğimiz Mart ayında ise Samsung, resmi olarak ERC20 standartlarına uygun olan bir kripto para cüzdanını duyurmuştu. Bu cüzdan Türkiye dahil pek çok ülkede hala faal olarak kullanımda değil ve test çalışmaları devam ediyor. 

Galaxy S10 ailesinde bulunan özellikleri ve dağıtık uygulama dayanağını, Samsung Pay’i ve CoinDesk’in resmi kaynaklardan elde ettiği argümanları bir ortaya getirince, Güney Koreli şirketin niyetini okumak sıkıntı değil. 

Bakalım Samsung’un blok zinciri ve Samsung Coin hakkında önümüzdeki günlerde neler göreceğiz.

Yorum Yap

Yorum Yap