1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Samsung katlanabilir telefon konusunda ciddi düşünüyor

Samsung katlanabilir telefon konusunda ciddi düşünüyor


Samsung yakın zamanda bir hareketli kamera sistemi patenti almıştı. Patentte kamera çekim yapacağınız duruma göre ayarlanabiliyor. Böylece çeşitli alanlarda daha kolay ve estetik çekim yapabilme imkanı sunuyor.

Bugün ise şirketin aldığı farklı bir patent hakkında detaylar ortaya çıktı. Burada da katlanabilir bir telefondan bahsediliyor. Henüz projenin herhangi bir telefonda uygulanıp uygulanmayacağı belli değil. Ancak patent detaylarına baktığımızda ciddi bir girişim gibi duruyor.

Samsung patent başvurusunu Almanya’da gerçekleştirdi

Samsung‘un katlanabilir telefon tasarımı bir süredir göz önüne geliyor. Yakın zamanda LetsGoDigital tarafından ortaya birtakım yeni bilgiler çıktı. Böylece Samsung’un yeni katlanabilir akıllı telefonu için daha iyi bir fikir oluştu. Yayın kuruluşu Samsung’un Almanya‘da başvurduğu bir patenti ortaya çıkarttı.

Ortaya sunulan rapor bu tür patent başvurularının genellikle Kore‘de gerçekleştiğini belirtiyor. Ayrıca bunu WIPO ve USPTO başvurularının izlediğini belirtiyor. Bu noktada Samsung‘un katlanabilir telefon patenti almak için Almanya‘da başvuru yapmasının nedeni teknolojiyi Avrupa pazarında güvenceye almak istemesi olarak düşünülüyor. Buradan da teknolojiyi ticari bir telefonda uygulayabileceği ihtimali ortaya çıkıyor.

Katlanabilir telefon patenti Oppo X 2021’e benziyor

Tasarıma baktığımızda Samsung‘un, Oppo X 2021‘e çok benzediğini görüyoruz. Telefon dışa doğru uzanan bir ekrana sahip. Katlanabilir telefon açıldığında yüzde 40 – yüzde 50 oranında daha da büyüyor. Böylece ekstra ekran alanı kasanın dışında kalıyor. Burada da genişletilmiş ekranı destekleyen bir çerçeve ve sert plaka bulunuyor.

Samsung ekran döndürme ya da açma sırasında herhangi bir sürtünmeyi önlemek için elastik taşıyıcı filmler ve çok bağlantılı bir menteşe sistemi tasarlamış.

Kullanıcılar tek bir düğme kullanarak ekranı açabiliyor. Böylece Samsung cihazın üzerinde bulunan güç düğmesine işlevsellik ekleyebilir. Patentin detaylarında bunlara ek olarak ekran içi parmak izi, ekran altı kamera sensörü ve üç adet arka kamera belirtiliyor.

Sizler Samsung‘un katlanabilir telefon patenti hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce şirket bu projeyi en erken ne zaman telefonlarında kullanır? Fikirlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Yorum Yap

Yorum Yap