1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Samsung, giyilebilir cihazlar için üretilen en küçük çipini tanıttı

Samsung, giyilebilir cihazlar için üretilen en küçük çipini tanıttı


Samsung, akıllı telefonlar ve giyilebilir aygıtlar için tasarladığı yeni işlemcisi Exynos W920‘yi tanıttı. 5 nanometre üretim süreci ile öne çıkan çip, giyilebilir aygıtlar için tasarlanmış birinci çip olma özelliğine sahip.

Çift Cortex-A55 çekirdeğine ile gelen işlemci, Mali-G68 GPU ve Cortex-M55 ile piyasaya sunulacak. Çipin içerisinde yer alan Cortex-M55’in güç tüketimini azaltmak için tasarlanmış her vakit açık ekranlara özel olarak geliştirildiği belirtiliyor.

Ayrıyeten yeni çiple birlikte bir evvelkine nazaran CPU performansında yüzde 20 düzgünleştirme ve on kat GPU artışı olduğu belirtiliyor. Birebir vakitte Exynos W920 için “giyilebilir aygıtlar için şu anda piyasada bulunan en küçük çip” olduğu söz ediliyor.

Samsung basın açıklamasında Exynos W920 için şöyle dedi;

Exynos W920, Samsung’un Google ile ortaklaşa oluşturduğu yeni bir birleşik giyilebilir platformu destekliyor. Ve birinci olarak yaklaşmakta olan Galaxy Watch modeline uygulanacak.

Bu açıklamadan sonra yeni çipin, geçtiğimiz ay sızıntıları ortaya çıkan ve 11 Ağustos’ta tanıtılması beklenen Galaxy Watch 4’te kullanılacağı düşünülüyor. Ek olarak Samsung’un Google ile ortaklaşa geliştirilen Tizen ve Wear OS ile geliştirilen akıllı saat yazılımını da sunması bekleniyor.

Bu yazılımda ise navigasyon değişiklikleri, üçüncü taraf uygulamalar için yeni kutucuklar, geliştirilmiş pil verimliliği, güzelleştirilmiş sıhhat ve fitness takibi üzere uygulamaların daha açık bir arayüz üzerine kurulması bekleniyor.

Yorum Yap

Yorum Yap