1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para
  3. Ripple’dan SEC Hakkında Önemli İfadeler: Piyasalarda Hasara Yol Açtı, XRP’nin Değerini Yok Etti

Ripple’dan SEC Hakkında Önemli İfadeler: Piyasalarda Hasara Yol Açtı, XRP’nin Değerini Yok Etti

rippledan-sec-hakkinda-onemli-ifadeler-piyasalarda-hasara-yol-acti-xrpnin-degerini-yok-etti-ah7XB1VQ

Ripple, şirketin XRP’yi kayıtsız bir menkul değer olarak yasa dışı bir biçimde sattığını argüman eden ABD Menkul Değerler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) kripto para piyasalarında “hasara yol açtığını” söyledi.

2020 piyasalarının dördüncü çeyreği raporunda Ripple, birçok ABD platformunda XRP ticaretinin duraklatılmasının, düzenleyici kurum tarafından tetiklenen bir kripto para meselesinin değerli bir kesimi olduğunu belirtiyor.

“SEC’in argümanları borsalar, piyasa yapıcılar ve trader’lar için gereksiz yere suları bulandırdı. Bilhassa Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kimi piyasa iştirakçilerinin bu halde reaksiyon vermesi hayal kırıklığı yaratıyor ve yıkıcı. Ripple, XRP’ye karşı bir çeşit kısıtlayıcı hareket ilan eden 33 piyasa katılımcısını belirledi. Bununla birlikte, birçok, Coinbase de dahil olmak üzere, sadece ticaret hizmetlerini askıya aldı. Büsbütün çıkarma yapmadı.”

Ripple, SEC davasının XRP’nin toplam hacminin %12’sini etkilediğini ve “XRP pahasının yok edilmesinden” sorumlu olduğunu açıkladı:

“Ripple, Amerika Birleşik Devletleri’nde her vakit tehlikeli bir düzenleme netliği eksikliği olduğunu söylemiştir. Piyasa iştirakçilerinin, kripto para yenilikçiliğini ve gelişimini engelleyen net yol kuralları yoktur. SEC davasından sonra, kripto piyasaları birtakım artçı şoklar yaşadı ve hacimler üzerinde olumsuz bir tesir yaşadı. Ripple, geçen çeyrekte günde yaklaşık 200 milyon dolarlık XRP hacminin etkilendiğini varsayım ediyor.”

ABD düzenleyici aksiyonu hasara ve ABD piyasa iştirakçilerinin devasa bir global kripto para piyasasından çekilmesine neden olurken, XRP hacimlerinin %90’ına yakın bir kısmı bozulmadan kaldı ve birçok piyasa iştirakçisi ABD dışındaki XRP ile ilgili işlerle ilgilendi.

Yorum Yap

Yorum Yap