1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para
  3. Ripple (XRP) Ani Yükselişinden Sonra Düşüşe Geçti!

Ripple (XRP) Ani Yükselişinden Sonra Düşüşe Geçti!

ripple-xrp-ani-yukselisinden-sonra-dususe-gecti-tdJytlmU

GameStop ve AMC Şirketlerinin hisselerini pump’lamaktan sorumlu bir grup Redditor, blockchain firmasının yerel token’ı XRP için aynı satın alma çılgınlığını düzenledi. Ripple (XRP) bir anda hem kripto para topluluğunun hem de yatırımcıların ilgi odağı haline geldi.

Son dört günde XRP/USD döviz kuru 0.23 dolardan 0.77 dolara kadar yükseldi. Bu yaklaşık yüzde 230’luk bir ralliye denk geliyor. Kazanç, XRP’nin piyasa kapitalizasyonunu bir anda 32 milyar dolara çıkardı ve bu da onu en değerli dördüncü kripto para birimi haline getirdi.

Bugün itibariyle XRP kar alma hissiyatının önderliğinde gerileme yaşıyor. Asya ve Avrupa seansında dolar karşısındaki fiyatı yüzde 20 oranında düştü ve yatırımcıları iki seçenekle karşı karşıya bıraktı: Ya en düşük seviyeden geri satın almak ya da kalan karı güvence altına aldıktan sonra tamamen çıkmak.

Popüler altcoin hakkında Twitter’da birçok uyarı mesajı dönüyor. Analist ve trader’lar özellikle kripto para sektörüne yeni girenleri pump riskleri karşısında uyarmaya devam ediyor. XRP, yazının yazıldığı sırada 0.43 dolardan işlem görüyordu.

WallStreetBets Riski

Ripple lehine işe yarayan şey zengin hedge fonlarına kayıp yaşatma misyonunda olan bir Reddit grubu olan WallStreetBets’in taktiğiydi. Grup, Melvin Capital’i sermayesinin yüzde 53’ünden fazlasının silinmesiyle düşüş pozisyonlarını kapatmaya zorladı.

Grup, daha sonra kripto para sektörüne de el atarak önce Dogecoin (DOGE) sonra XRP fiyatlarını yükseltti. İki kripto para birimi de daha sonra ciddi gerilemeler yaşadı. Bu nedenle bu tip pump ile trade yapmanın büyük riskler içerdiğinin farkında olmak şart.

Dogecoin yine de hala yükseliş hayallerinden vazgeçmedi. Cumartesi günü 0,02 dolara yakın bir düşük seviyeye geldikten sonra, yüzde 100’den fazla yukarı yönde ilerleyen DOGE şimdi tıpkı XRP gibi, trader’lar onu daha yükseğe pompalamayı veya daha alçaltmayı seçtikleri için konsolide oluyor.

Ripple Davası ve XRP

Bilindiği üzere SEC, Ripple’a dava açtı ve o zamandan beri XRP fiyatı büyük dalgalanmalar yaşıyor. Bu nedenle de risk barındırıyor. XRP/USD, Coinbase ve Binance de dahil olmak üzere ABD’de birçok üst düzey borsa tarafından bir sonraki duyuruya kadar listeden çıkarıldı ve değerinin yarısını kaybetti.

29 Ocak’ta Ripple Labs, düzenleyicinin yetkisinin dışında olduğunu iddia ederek SEC şikayetine resmen yanıt verdi, çünkü ABD Adalet Bakanlığı ve Mali Suçları Uygulama Ağı (FinCEN) XRP’nin bir menkul kıymet olmadığını zaten doğruladı.

Tüm bunlara rağmen token’da hala aşırı satın alım devam ediyor ve teknik bir düzeltme riskine girebilir. Analist Michaël van de Poppe, bir sonraki satın alma fırsatının 0,45 – 0,50 dolar aralığında olduğunu ancak XRP’nin risklerinin daha yüksek kaldığını düşünüyor:

“DOGE ve XRP’de pump kovalamaktan kaçının. Potansiyel riskinizi azaltmak için sağlam seviyeler belirleyin.”

Yorum Yap

Yorum Yap