1. Ana Sayfa
  2. Oyun
  3. PS5 Oyunları DualShock 4’ü Desteklemeyecek, Ancak Diğer Aksesuarlar Uyumlu Olacak

PS5 Oyunları DualShock 4’ü Desteklemeyecek, Ancak Diğer Aksesuarlar Uyumlu Olacak


PlayStation 5 ile Sony, etraf ünitelerinin yeni jenerasyon konsolda nasıl çalışacağını detaylı olarak açıkladı. Kimi mevcut PS4 etraf üniteleri PS5’te kullanılabilir olsa da, en değerli aksesuarlardan biri olan DualShock 4 kullanılamayacaktırç Çok emsal Xbox Series X ve Xbox One denetleyicilerinin bilakis, DualSense’in evvelki uyumluluğundan çok daha farklı olduğu görülüyor. Lakin, DualShock 4’ü kütüphanenizdeki eski oyunlar için kullanmaya devam edebilirsiniz.

PlayStation Blog’unda yer alan bir gönderide, PlayStation 5’in yeni özelliklerinden yararlanmak için PS5 oyunları, DualShock ile uyumlu olmayacaktır açıklamaları yapıldı.

PS4 DualShock ve lisanslı üçüncü taraf denetleyiciler, PS5’te desteklenen PS4 oyunlarıyla uyumlu bir formda çalışacaktır. Bununla birlikte, kuşaklar boyunca uyumlu olacak birtakım aksesuarlar olacak. PlayStation Camera, PS VR kullanıcılarına fiyatsız olarak sunulacak bir adaptörle PS VR takviyeli oyunlar için kullanılabilecek. Emsal biçimde, PS Move denetleyicileri ve PS VR Aim denetleyicisi, PS5’teki VR oyunlarında kullanılabilecektir.

Bildiğiniz üzere Microsoft’un yeni jenerasyon oyun konsolu Xbox Series X’te yeni bir denetleyiciye sahip olacak. Fakat yapılan açıklamaya nazaran, Xbox One oyun kumandaları Xbox Series X ile uyumlu olacağı belirtildi.

PS5 Aksesuar Uyumluluğu

 

  • PS4 DualShock denetleyicileri (yalnızca desteklenen PS4 oyunları)
  • Lisanslı üçüncü taraf PS4 denetleyicileri (yalnızca desteklenen PS4 oyunları)
  • Özel etraf üniteleri (lisanslı yarış direksiyonları, atari ve uçuş kumandaları)
  • Platinum ve Gold kablosuz kulaklıklar
  • USB yahut ses jakına sahip üçüncü taraf kulaklıklar (kulaklıklı eşlik uygulaması yok)
  • PS Move ve PS Aim denetleyicileri (PS VR için)
  • PlayStation Camera (PS VR için)

Yorum Yap

Yorum Yap