1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para
  3. Popüler Borsa Kurumların Ethereum (ETH) İçin Para Akıtmaya Başladığını Açıkladı

Popüler Borsa Kurumların Ethereum (ETH) İçin Para Akıtmaya Başladığını Açıkladı

populer-borsa-kurumlarin-ethereum-eth-icin-para-akitmaya-basladigini-acikladi-NgkvDDHA

Bitcoin (BTC) ve kripto para borsası Coinbase, kurumların en büyük ikinci kripto para ünitesi Ethereum’a (ETH) büyük ölçüde sermaye harcamaya başladığını açıkladı.

ABD merkezli şirket 2020’ye genel bakış raporunda, Bitcoin’in kurumsal oyuncular ortasında favori olmaya devam ettiğini söylüyor lakin ETH’nin geleceğinde de büyük para potansiyelinin açıkça görüldüğünü belirtiyor:

“Müşterilerimizden en sık duyduğumuz şey Ethereum’a sahip olma durumu, i) bir bedel deposu olarak gelişen potansiyeli ve ii) ağındaki süreçleri güçlendirmek için gerekli olan dijital bir emtia statüsünün bir kombinasyonudur. Kurumsal müşterilerimiz 2020’de yüklü olarak Bitcoin satın alırken, artan sayıda da piyasa pahasına nazaran ikinci en büyük kripto para olan Ethereum’da konum aldı. Ethereum, 2020’de USD karşısında güzel bir performans gösterdi ve Bitcoin’i geride bırakarak yılı %487 artışla 745 dolar ile tamamladı.”

İnceleme, Ethereum’un ölçeklendirme sıkıntılarını devam eden bir zorluk olarak vurguluyor ve akıllı kontrat blok zincirinin finansın geleceğinde kıymetli bir rol oynama potansiyelinden de bahsediyor:

“Ethereum’un programlanabilirliği yeni zorluklar ve risklerle birlikte birebir vakitte inanılmaz bir potansiyel getiriyor. Halihazırda Ethereum kullanan uygulamalarla ilgili bariz meseleler ortasında i) ölçeklendirme, yani sık bilgi iletimi gerektiğinde zincir üzerindeki randımanın nasıl iyileştirileceği; ii) buna bağlı olarak, ağ tıkandığında süreç fiyatları (gas ücretleri) ile alakalı yüksek maliyetler; ve iii) büyük kripto varlık stoklarını tutacak biçimde büyüyebilen ve böylelikle makus oyuncuları çekebilen karmaşık akıllı kontratlarla artan akınlar.”

Coinbase, bununla birlikte, Ethereum üzerine inşa edilen uygulamaların potansiyel yararlarının değerini de vurguluyor. Raporda, “2020’de Ethereum geliştiricisi ve merkezi olmayan finansta (DeFi) yatırım faaliyeti, Tether ve USDC üzere Ethereum tabanlı stablecoin‘lerin kullanımıyla birlikte büyüdü” sözleri kullanılıyor.

Coinbase, platformundaki kullanıcı sayısında da yeni bir kilometre taşını geçtiğini söylüyor. Firmanın şu anda dünya çapında 43 milyon müşterisi var ve 90 milyar dolardan fazla kripto para varlığına sahip.

Yorum Yap

Yorum Yap