1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para
  3. Polkadot (DOT) XRP’yi (XRP) Geride Bırakarak 4. Sıraya Yükseldi

Polkadot (DOT) XRP’yi (XRP) Geride Bırakarak 4. Sıraya Yükseldi

polkadot-dot-xrpyi-xrp-geride-birakarak-4-siraya-yukseldi-ALh6xBfs

Polkadot (DOT), makus günler yaşayan XRP’yi geride bırakarak piyasa bedeli açısından dördüncü en büyük kripto para ünitesi oldu.

Önde gelen kripto para izleme platformu Coingecko’ya nazaran, DOT’un piyasa pahası şu anda 13.030 milyar dolar civarında bulunuyor. XRP’nin piyasa pahası ise, yaklaşık 13.003 milyar dolar. Son günlerde DOT fiyatındaki %50 oranına varan sert artış, piyasa pahasını epeyce yüksek düzeylere çıkardı.

CoinGecko’ya nazaran DOT şu anda 13.60 dolar civarında süreç görürken, XRP yaklaşık 0.28 dolar düzeyinde.

Bir Layer-1, proof-of-stake blokzinciri ağı olan Polkadot, Ethereum’un rakibi olarak pahalandırıyor. Protokol, Ethereum kurucu ortağı Gavin Wood tarafından oluşturuldu ve geçen yılın Mayıs ayında piyasaya sürüldü. Polkadot, Ethereum’un ölçeklenebilirlik ve birlikte çalışabilirlik sıkıntılarını çözdüğünü sav ediyor.

Polkadot, piyasaya sürülmesinden bu yana, merkezyetsiz finans (DeFi) yatırım emelleri için Ethereum’un en tanınan alternatifi haline geldi. Eylül-Kasım 2020 ortasında, teşebbüs fonu alan DeFi projelerinin yaklaşık %19’u Polkadot üzerine inşa edildi. Ayrıyeten ağ üzerinde şu anda toplam 127 proje inşa edilmiş durumda.

Öbür taraftan Ripple’ın mahallî varlığı XRP, ABD hükümeti ile yasal bir savaşa girdiğinden beri baskı altında bulunuyor. Geçen ay, Menkul Değerler ve Borsa Kurulu (SEC), Ripple ve yöneticilerinden ikisi -CEO Brad Garlinghouse ve kurucu ortak Chris Larsen’in kayıt dışı menkul değer satışı ile  suçladı. XRP’nin fiyatı davadan bu yana yaklaşık %35 düştü ve piyasa kıymetini epeyce makûs etkiledi. Dijital varlık şu anda yaklaşık 0.28 dolardan süreç görüyor.

Yorum Yap

Yorum Yap