1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. ODTÜ’lü Araştırmacılar DNA’nın Müziğini Ortaya Çıkardı

ODTÜ’lü Araştırmacılar DNA’nın Müziğini Ortaya Çıkardı

odtulu-arastirmacilar-dnanin-muzigini-ortaya-cikardi-3x7eHwt9

Birtakım inanışlarda ve kimi mitolojilerde yaratılış efsaneleri müziklere dayandırılır. Fizikî olarak evvel imaj sonra ses geldiğini biliyoruz lakin birçok inanışta yaratılışta evvel ses vardır. Bu bazen tek bir söz, bazen bir müzik bazen de bir şiir olabiliyor.

Gereğince şairane düşünürseniz beşerler da kozmik notaları içinde taşıyorlar. ODTÜ’lü bilim insanları, insan DNA’sının müziğini ve görselini değiştirebilen bilgisayar programı geliştirdi. Enformatik Enstitüsü Öğretim Üyesi Elif Sürer, yaptığı açıklamada ‘İçimdeki Müzik’ isimli projeden bahsetti.

Elif Sürer projeye yüksek lisans öğrencisi Elif Bozlak ile birlikte başladıklarını söyledi. Bir sanat enstalasyonu olarak başlayan projede DNA’da bulunan kromozomların gitar teli uzunluğuna ve notalara çevrilmesiyle bir arada DNA’nın müziği de ortaya çıkmış oldu.

Sürer, “bang. Arka Prix Innovation'da sergilenen projemiz, 92 bireyden alınan datalarla Bologna'daki GOODTECHS 2018 akademik konferansında da sunuldu” tabirini kullandı. Sürer ayrıyeten müziğin tınısının şahıstan şahsa değişip değişmediğine dair de bir çalışma yaptıklarını söyledi.

ODTÜ Enformatik Enstitüsü Öğretim Üyesi Aybar Can Acar ise beşerler ortasındaki farkın sebebinin kromozomlardaki farklılıklar olduğunu söyledi. Acar, “Kromozomun tamamını tel üzere düşünürsek, bir saz ya da gitar teli olsun, bunu perdelere ayırdığımızı düşünelim. Sekanslama sonucunda bu perdelerde mutasyon olduğunda sırayla bu perdelere basarak bireye mahsus melodiyi çıkarmış oluyoruz.” dedi.

Yazılıma ek olarak bir alet geliştirdiklerini belirten Acar, insanların kromozomundaki melodilerin bu alet sayesinde çalınabildiğini ve hangi melodinin hangi kromozomdan geldiğinin görülebildiğini söylüyor. Acar’a nazaran bu müzik, diğer kimsede olmayan ve muhtemelen de olmayacak bir müzik ortaya çıkarıyor.

ODTÜ Enformatik Enstitüsü yüksek lisans öğrencisi Elif Bozlak ise projede 5 farklı kişinin DNA datalarını kullandıklarını söylerken, daha evvel de misal çalışmalar yapıldığını lakin DNA mutasyonları ile şahsa özel bir müzik ve görsel çıkarılması durumunun olmadığını söyledi. Bozlak, “Kromozomların uzunluklarını farklı başka gitar teline eşitleyerek frekans kıymetlerine çevirdik. Sonrasında bu frekans datalarından üzerine farklı sesler ve görseller, animasyonlar oluşturduk” dedi. Bozlak hedeflerini da eğlenceli ve dikkat alımlı bir yolla DNA’yı öğretmek olarak açıkladı.

Elif Bozlak, müziğinin çıkarılmasını isteyen şahıslara olması durumunda bu sürecin vakit alacağını fakat kişinin müziğini çıkarabileceklerini belirtti.

Yorum Yap

Yorum Yap