1. Ana Sayfa
  2. Borsa
  3. Oda Arkadaşının Milyonluk Altcoin’lerini Çaldı! Şimdi…

Oda Arkadaşının Milyonluk Altcoin’lerini Çaldı! Şimdi…


27 yaşındaki İsrailli Afek Zard hakkında, oda arkadaşının altcoin cüzdanındaki 74.990.74 DASH’i (yaklaşık 7 milyon dolar) çaldığı iddiasıyla suç duyurusunda bulunuldu. Afek Zard hayatının sonraki 8 yılını hapiste geçirecek.

Afek Zard – İsrailli bir vatandaş

İlginç bir altcoin hırsızlığı: 7 milyon dolar değerinde DASH’i çaldı!

İsrail Be’er Sheva Bölge Mahkemesi, Afek Zard’ı arkadaşından yaklaşık 6.8 milyon dolar değerinde 75.000 DASH’i zimmetine geçirmekten 8 yıl hapis cezasına çarptırdı. Afek Zard hapis cezasına ek olarak, 1.5 milyon dolar para cezası ve kurbana da 80.000 dolar tazminat ödeyecek.

İsrail makamlarınca, mağdur Alexei Yaromenko’nun 2013’ten beri kripto varlıkları biriktiren erken bir kripto para yatırımcısı olduğu bildirildi. Alexei Yarmolenko’nun Afek Zard’a kripto para birimleri hakkında bilgi verdiği ve iddiaya göre hırsızlık gerçekleşmeden önce bunları kendisinin alıp sattığı bildirildi.

Hırsız, altcoin cüzdanını nasıl ele geçirdi?

Avukat Giora Hazan tarafından sunulan iddianameye göre Afek Zard’da, Alexei Yaromenko’nun dairesinin anahtarı vardı ve Alexei Yaromenko’nun evde bulunmadığı zamanlarda eve girebiliyordu. Ne yazık ki, suçlu bu dostluktan yararlandı ve bir gün bilgisayarını hackledi, sonra da 75.000 DASH içeren cüzdanının ayrıntılarını çaldı.

Savcılar, sanığın iddia edilen kurbanın bilgisayarını kripto cüzdanlarının kimlik bilgilerini çalmak için kullandığını iddia ediyor. Soruşturmanın ardından Afek Zard, aleyhindeki tüm suçlamaları reddetti ve kendi bilgisayar ve cep telefonu şifrelerini vermeyi reddetti. Bu nedenle, polis soruşturmada çalınan mallara el koyamadı.

Mahkeme, suçlamayı kabul etti ve ceza verdi

Yargıç Yoel Eden, Afek Zard’ın ifadesinin güvenilmez olduğuna ve gerçekten suçlu olduğuna karar verdi. Mahkeme, Afek Zard’ı bilgisayar materyallerini hackleme, kara para aklama, Gelir Vergisi Yönetmeliği uyarınca dolandırıcılık ve ağırlaştırılmış hırsızlık gibi çeşitli suçlardan mahkum etti. Savcılık, Zard’dan yeni bir para birimini içeren bir suç olduğu için en az 12 yıl hapis cezası istedi:

Bu, suçun işlendiği yeni bir platform olmasına rağmen, mağdura verilen zarar, tıpkı davalının mağdurun evine girip on milyonlarca şekel çalmış olması gibi, ‘normal ve eski’ bir hasardır.

Ancak Afek Zard’ın Avukatı Giora Hazan, cezayı sekiz yıla indirmeyi başardı.

Kripto paranın suça konu olduğu olaylar artıyor

Kriptokoin.com olarak haber verdiğimiz üzere benzer bir hikaye yakın zamanda İtalya’da yaşandı. İtalyan polisi, kripto para birimi karşılığında Telegram’da sahte Yeşil Geçişler sunan yerel dolandırıcıların (32 Telegram grubu) yasadışı faaliyetlerini engelledi. Dolandırıcılar, yasaları aşmak ve kripto para birimleri karşılığında sertifika almak isteyen kişilere sahte COVID-19 sağlık geçişleri teklif etti.

Sözde Yeşil Geçiş, hâlihazırda en az bir COVID-19 aşısı olan, yakın zamanda virüsten kurtulan veya testi negatif olan İtalyanların sinemalara, spor salonlarına, müzelere, restoranlara vb. gitmelerine izin veriyor. Suçluların yasadışı hizmet için sabit bir fiyatı yok. Ancak söz konusu sertifika için 500 avroya veya 588 dolara kadar talep edebiliyorlar. Yine de İtalyan yetkililer, dolandırıcıların ne tür dijital varlıkları kabul ettiğini açıklamıyor.

Yorum Yap

Yorum Yap