1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. O2, 5G Kapsama Alanını Genişletiyor

O2, 5G Kapsama Alanını Genişletiyor

o2-5g-kapsama-alanini-genisletiyor-FJXzcXKQ

İngiltere'de hizmet veren telekomünikasyon şirketi O2, alışveriş merkezleri, stadyumlar üzere aşikâr başlı iç yerlerdeki kapsama alanlarını güzelleştirerek yeni 5G ağının lansmanına hazırlanıyor.

Operatör bu yıl 5G'yi Belfast, Cardiff, Edinburgh ve Londra'da piyasaya sürmeyi planlıyor. 2020 amacı ise kapsama alanını ülkenin öteki bölgelerine ulaştırmak.

Şirket, geçtiğimiz 18 ay içerisinde lansmanı kolaylaştırmak için birkaç adım attı. Geçtiğimiz yılki Ofcom açık artırmasında öbür rakipleri üzere 3,4 GHz spektrumunu garanti altına aldı. 2019'un başlarında Vodafone ile ağ altyapısı paylaşım mutabakatını 5G'yi kapsayacak biçimde genişletti.

Lakin, 5G ağları, spektrumun düşük olması nedeniyle birçok yeni kapsama alanına muhtaçlık duyaca üzere görünüyor. Bu, ağır kentsel alanlar ve kapalı alanlar için mikro altyapıları gerekli kılıyor.

O2’nin Kablosuz Altyapı Kümesi ile paydaşlığı, Kent bölgesindeki Bluewater alışveriş merkezi, Liverpool’un Anfield stadyumu ve Kriket'in Meskeni olarak isimlendirilen kriket stadyumu dahil olmak üzere, çeşitli kamusal alanlarda kapsama alanında gelişme sağlayacak.

O2'nin Baş Teknoloji Yöneticisi Brendan O’ Reilly, 5G'yi sabırsızlıkla beklerken mevcut ağ sistemlerine de odaklanmaya devam ettiklerini, tüm müşterilerine kusursuz bir ağ tecrübesi sunmak için çalıştıklarını söyledi. Ayrıca Birleşik Krallık'taki tüketicilerin ve işletmelerin faydası ismine ortak bir kırsal ağ oluşturmak ismine çalışma yürüttüklerini de belirtti.

Yorum Yap

Yorum Yap