1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Nükleer Faaliyetlerin Dünyayı Nasıl Etkilediği Tespit Edildi

Nükleer Faaliyetlerin Dünyayı Nasıl Etkilediği Tespit Edildi

nukleer-faaliyetlerin-dunyayi-nasil-etkiledigi-tespit-edildi-H8RZy9SI

Nükleer testler, bir ekip hedefler uğruna gerçekleştiriliyor olsalar da içinde bulunduğumuz gezegene önemli ziyanlar veriyor. Yapılan nükleer faaliyetlerin ne kadar uzağa tesir ettiğini öğrenmek isteyen bilim insanları, korkutucu datalar elde ettiler.

Yapılan yeni bir çalışma, Soğuk Savaş periyodunda yapılan nükleer bomba testlerinin ortaya çıkardığı karbonun, Mariana Çukuru'ndaki kabuklu canlıları ve okyanusun kalanındaki canlı hayatını etkilediğini saptadı. Bildiğiniz üzere Mariana Çukuru, şimdilik gezegenimizin yüzeyinde bilinen en derin nokta. Derinliği ise 10.994 metre. Çukurun derinliğini daha yeterli anlamanız için Everest Dağı'nın 8.848 metre olduğunu hatırlatmakta yarar var.

Soğuk Savaş devrindeki testlerin deniz ömrünü etkilediğini saptayan çalışma, radyoaktif karbonun bu kadar fazla yayılmasının sebebi olarak da deniz canlılarının besin zincirini gösterdi. Chinese Academy of Sciences'dan (Çin Bilimler Akademisi) Ning Wang, okyanuslardaki radyoaktif karbonun ilerlemesinin yüzyıllar boyunca bile sürebileceğini lakin besin zincirinin bu süreci ziyadesiyle hızlandırdığını belirtti.

Şimdilik gezegenimiz bu faaliyetlerin zararlarından önemli biçimde etkilenmemiş olsa da gelecekteki nükleer faaliyetlere dikkat edilmesi gerektiğini belirten bilim insanları, bu halde devam edildiği sürece 60 yıl içinde deniz hayatının önemli bir tehlike altında olacağını belirttiler.

Yorum Yap

Yorum Yap