1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Mükemmel Oyun Klavyesi Nasıl Bulunur!

Mükemmel Oyun Klavyesi Nasıl Bulunur!

mukemmel-oyun-klavyesi-nasil-bulunur-GWsL7ZcO

İşyerinizde kısacık e-postalar yazmak yahut okulda ödev hazırlamak içni kullanılan klavye cinsleri çoklukla kullanıcı üzerinde küçük bir tesire de sahip olsa, oyuncular için yanlışsız klavyeyi seçmek epeyce değerlidir. Ve yalnızca profesyonel e-sporcular için değil tıpkı vakitte hobi olarak oyunculuk yapanlarında hakikat klavyeyi seçmesi gerekiyor.

Farklı mod ve modellerde oyuncu kulaklıkları ve fareleri de bulunurken, pazarda oyuncular için geniş bir klavye seçeneği sunuluyor. Tabii ki, kişinin kendi zevki sonuçta belirleyici faktördür. Yine de, sizin için en yeterli klavyeyi nasıl bulacağınız ve her durumda hangi özelliklere sahip olması gerektiği konusunda size birtakım ipuçları ve püf noktaları vermek istiyoruz. O vakit bir sonraki dövüşe hazırsınız ve bir sonraki maçta arkadaşlarınıza karşı kazanacaksınız.

Mekanik Anahtar

Lakin bu oyuncular için ne manaya geliyor? Her düğmenin altında kelamda bir anahtar var. Farklı güçlere sahip olabilen küçük bir yay içine yerleştirilmiştir. Özellikle güçlüyse, düğmeye basmak için daha fazla kuvvete gereksiniminiz olacaktır. Bunu da duyabilirsiniz, bu nedenle anahtarlı mekanik klavyeler çoklukla daha popülerdir.


Her Tıp için Bir Anahtar

Oyuna bağlı olarak, klavyeyi teorik olarak değiştirebilirsiniz, zira akustik geri bildirime hakikaten paha verenler klavyeyi oyuna uyarlayabilir. Bir nişancı, ister ego açısından, ister üçüncü şahıs modunda olsun, en uygun, anahtarı tetiklemesi nispeten güç olan bir klavye ile oynanmalıdır. Bu, savaşın hararetinde parmaklar klavye üzerinde kaydığında ezkaza yanlış tuşlara basılmasını önler. Kısa müddette çok sayıda tuşa basılması gerekiyorsa, ışık anahtarları muhakkak daha uygundur, zira gereken güç ölçüsü uzun vadede değerli ölçüde daha düşüktür ve parmaklar bir tuştan başkasına daha süratli atlayabilir.

Renkli Aydınlatma

Parlak renkler, sırf karanlık oyungecelerinde kişisel anahtarların daha yeterli bulunmasına yardımcı olmakla kalmaz. Ayrıca oryantasyona yardımcı olan çok özel bir renk tertibine sahiptirler. Genellikle standart bir sistemde oluşturulurlar, lakin kendi gereksinimlerinize nazaran manuel olarak da ayarlanabilirler.

 Çıkarılabilir modüller paklık için ülküdür ve ayrıyeten klavyeyi kendi isteklerinize nazaran tasarlama imkanı sunar. Boşluk tuşu daha çok kırmızı renkte olmalı ve WASD’yi ok tuşlarından daha mı çok seviyorsun? Kesinlikle sorun değil, her şey değiştirilebilir.

Ferdî Tuş Kombinasyonları için Makro Tuşları

Uzun yıllardır bildiğimiz klâsik klavyelere ek olarak, kimi ek ayarlar da var. Bu, örneğin makro tuşlarını içerir . Bu, muhakkak kombinasyonları kaydetmenize ve bir düğmeye dokunarak süratli bir biçimde geri çağırmanıza imkan tanır. Anahtar söz: Kolaylık! Genellikle birebir tuş vuruşlarını gerektiren oyunlar için bilhassa faydalıdır.


Optimum rahatlık için birtakım klavyelerin alt kısmında bir avuç içi desteği bulunur . Ancak tıpkı vakitte çok yer kaplar ve klavyenin ince görünümünü anında yok eder. Ancak her vakit pratiktir: bilhassa uzun oyun gecelerinde bilekler süratle fark edilir hale gelir. Favori klavyenizi esasen bulduysanız, fakat bu türlü bir sürümü yoksa, ayrı olarak da satın alabilirsiniz.

Gölgelenme Sorunu

Satın alırken aklınızda bulundurmanız gereken bir öbür nokta da gölgelenmedir. Bu, kauçuk kubbeli daha ucuz klavyelerde bilhassa fark edilen bir olgudur. Oyun oynarken çoklukla tıpkı anda birkaç anahtar kullanmak gerekir. Bazı modellerde, seçilen tuşlar yerine, hiç vurulmamış olmasına karşın yakındaki bir tuş tetiklenir. 

Ghosting, tabiatı gereği mekanik olan ve özelliklerinde “anti-ghosting” bulunan klavyelerle halledilebilecek bir sorundur. Ancak kılavuzdaki açıklamalara yakından bakın, zira sadece olağan alanlarda anti-ghosting sağlayan birkaç klavye vardır.

Yazılım

Muhtemelen siz de biliyorsunuzdur: Yeni aygıtı süratli bir halde PC’ye takmak, küçük bir şeyler yapmak ve akabinde direkt bir yere gitmek istiyorsunuz. Sık sık sonsuz kurulumların ve güncellemelerin yolunda durması aptalca. Ayrıca klavyelerin bazen birinci defa kullanılmadan evvel kurulması ve ayarlanması gerekir. Bu, modele bağlı olarak bazen daha süratli ve bazen daha az sabittir. Ancak yalnızca Tak ve Çalıştır ile çalışan kimi klavyeler de vardır. 

Kimi aygıtlar, isteğe bağlı olarak yüklenebilen şirket yazılımı da sunar. Bu, örneğin Corsair’de olduğu üzere şirketten gelen tüm aygıtları yapılandırmak için kullanılabilir . Standart kullanım için muhakkak gerekli değildir, fakat klavyenizin tüm potansiyelini kullanmak istiyorsanız, bu ekstralar her vakit yeterli bir fikirdir.


Yorum Yap

Yorum Yap