1. Ana Sayfa
 2. Teknoloji
 3. Minecraft Oyun Modu Nasıl Değiştirilir?

Minecraft Oyun Modu Nasıl Değiştirilir?


Minecraft’ta yeni misiniz? O vakit muhtemelen biraz boş göründüğü kendine has bloklu görüntüyü keşfederken fark ettiniz. Büyük ihtimalle hayvanlar ve Creeperlar üzere Minecraft’taki öbür birçok ögeyle istediği üzere oynayan şahıslar gördünüz.

Bunu nasıl yapacağınızı bilmiyor musunuz?

Büyük ihtimalle Minecraft’ı yanlış oyun modunda oynuyorsunuz. Minecraft oyun modunuzu nasıl değiştireceğiniz ve Yaratıcı moddan Hayatta Kalma moduna nasıl geçeceğinizi sizin için açıklayacağız.

Minecraft Oyun Modları

Oyunun temelde 3 oyun modu ve 2 daha az yaygın olmak üzere toplam 5 modu vardır. Bunlar sırasıyla:

 • Creative (Yaratıcı)
 • Survival (Hayatta Kalma)
 • Adventure (Macera)
 • Spectator (Seyirci)
 • Hardcore (Aşırı Sıkıntı Mod)

Aşağıda üç ana Minecraft oyun moduna ve bunlara nasıl geçileceğine detaylı bir biçimde bakacağız. Ayrıyeten Minecraft’ın Seyirci ve Hardcore modlarına nasıl geçileceğini de anlatacağız.

Minecraft Creative (Yaratıcı) Mod Nedir?

En tanınan Minecraft oyun modu, sınırsız kaynaklardan yararlanarak dünyanızı inşa etmenizi sağlayan Creative (Yaratıcı) Mod’dur. Sıhhat çubuğu, açlık çubuğu yahut tecrübe sayacı yoktur ve bu modda dünyanızın her yerinde istediğiniz üzere uçabilirsiniz.

Yaratıkları öldürebilirsiniz, lakin size karşılık vermezler. Hasılı bu modda hasar almazsınız ve ölemezsiniz. Ölmenin tek yolu Bedrock’u (En elt kattaki bloklar) kırıp boşluğa düşmektir.

Minecraft Survival (Hayatta Kalma) Mod Nedir?

Hayatta Kalma modunda, kaynakları, madenleri ve eşyaları ararsınız. Ayrıyeten temel olarak hayatta kalma gayesiyle da bina inşa edebilirsiniz, lakin topladığınız eserle hudutlu olursunuz.

Hayatta kalmak için muhakkak bir düzeyde tutmanız gereken sıhhat ve açlık çubuklarına dikkat edin. Düşman yaratıklardan kaçın. Zira bu yaratıklar hasar verir ve hatta sizi öldürürler.

Minecraft Macera Modu

Bu Minecraft için daha az kullanılan bir moddur. Temel olarak oburlarının oynayacağı dünyalar yaratmak için yapılmıştır. Haritayı değiştirmenin bir sonu vardır ve bloklar elle yok edilemez.

Bunun yerine, sırf evvelce belirlenmiş CanDestroy etiketine sahip uygun bir öğe kullanılarak toplanabilirler. Benzeri biçimde, inşa yapmak sadece bir blok CanPlaceOn etiketine sahipse mümkündür. Bunun geri kalanında, Macera modu Hayatta Kalma modu üzeredir.

Minecraft’ta Oyun Modu Nasıl Değiştirilir?

Minecraft’ın Yaratıcı modu, oyunu başlatırken ayarlamanız gereken bir seçenektir.

Yeni oyun kurarken sırasıyla Play (Oyna)> Create New (Yeni Oluştur)> Create New World (Yeni Dünya Oluştur) tıklayın. Burada, Default Game Mode (Varsayılan Oyun Modu) seçeneğini tıklayın ve Creative (Yaratıcı) seçin.

Ayrıyeten komut kullanarak da Minecraft’ta Yaratıcı moda geçebilirsiniz. Bunun için oyun içinde chat kısmına şu komutu girebilirsiniz:

 • /gamemode creative

Bu halde daha süratli bir geçiş yapabilirsiniz:

 • /gamemode 1

Minecraft’ta Survival (Hayatta Kalma) Moduna Geçmek

Yeni bir oyun oluştururken suram ekranında Survival (Hayatta Kalma) modunu göreceksiniz. Sırasıyla Play (Oyna) > Create New (Yeni Oluştur) > Create New World (Yeni Dünya Oluştur) ve Default Game Mode (Varsayılan Oyun Modu) > Survival (Hayatta Kalma) seçeneklerine tıklayın.

Oyun içinde Survival (Hayatta Kalma) moduna geçmek için şu komutu girebilirsiniz:

 • /gamemode survival

Ya da kısaca şu komutu girebilirsiniz:

 • /gamemode 0

Minecraft’ın Macera Moduna Geçme

Macera modu, Minecraft’ta bir suram seçeneği değildir. Bunun yerine, oyununuz çalışmaya başladıktan sonra manuel olarak Macera moduna geçmeniz gerekir. Mesela, arkadaşlarınızın oynaması için detaylı bir dünya inşa etmiş olabilirsiniz.

Macera modu onların yapabileceklerini sınırlamanızı sağlar; maksada ulaşılmadan evvel dünyanın yok edilmesini durdurmak için şu komutla Macera moduna geçebilirsiniz:

 • /gamemode adventure

Yahut alternatif olarak şu komut da iş görecektir:

 • /gamemode 2

Minecraft Oyun Modu Komutları Hakkında Kısa Not

Minecraft’ın çağdaş sürümlerinin tümü /gamemode komutunu desteklerken, eski oyunlar bu komutları desteklemez.

Ayrıyeten Xbox 360, PlayStation 3 yahut Wii U’da Minecraft oynuyorsanız, /gamemode komutu kullanılamaz. Bu nedenle Macera modu bu platformlarda kullanılamaz. Emsal biçimde, mod değiştirme yalnızca standart denetim komutları kullanılarak mümkündür.

Hardcore ve Seyirci Modlarına Nasıl Geçilir?

Standart üç oyun moduna ek olarak, Minecraft Java Edition iki komut daha sunar:

Hardcore

Yalnızca bir defa ölme hakkına sahip olduğunuzdan ötürü bu mod en güç moddur. Ayrıyeten seçildiği vakit olağan Minecraft moduna geçmenin bir yolu yoktur. Tıpkı biçimde, olağan moddan Hardcore moduna da geçemezsiniz.

Hardcore bir Minecraft oyunu oluşturmak için Yeni Dünya Oluştur ekranında Oyun Modu kısmından Hardcore‘u seçin. Bu modda Hilelerin ve Bonus Sandığının kullanılamadığını unutmayın. Son olarak hatırlatalım; Bu modda öldüğünüzde oynadığınız dünya silinir.

Seyirci Modu

Bu mod Minecraft dünyasında uçmanızı ve gözlemlemenizi sağlar. Katı objeler ortasında hareket edebilmenize karşın rastgele bir obje yahut canavarla etkileşim mümkün değildir.

Seyirci moduna  /gamemode spectator komutu kullanarak yahut Hardcore modunda ölerek erişilebilirsiniz. Ayrıyeten F3 + N tuşlarına basarak Creative’den Spectator oyun moduna da geçebilirsiniz. Geri dönmek için birebir kombinasyona tekrar basın.

Son olarak klavye komutu ile de bu moda geçilebilir:

 • /gamemode 3

Minecraft Çoklu Oyuncu Modu

Aygıtınıza bağlı olarak Minecraft, oyundan oyuna çok oyunculu, lokal bölünmüş ekran, LAN oynatma ve sunucular kullanılarak çok oyunculu modda oynatılabilir. Üstteki oyun modlarının birçoklarına çok oyunculu olarak erişilebilir.

Bu sayede Minecraft’ta bir dünya yaratabilir ve öteki oyuncuları size katılmaya davet edebilirsiniz. Rastgele bir aygıt kullanılarak çok oyunculu bir Minecraft oturumu kurabilirsiniz.

Özel bir sunucuya sahip olmak katiyetle bir avantaj olsa da (özellikle daha büyük kümeler için), Android telefondan masaüstü PC’ye ve daha fazlasına kadar çok oyunculu bir oyun kurulabilir.

Çabucak çabucak her aygıt bir Minecraft sunucusu olarak ayarlanabilir.

Lokal ağınızdaki kolay bir Minecraft çok oyunculu oyun için bir dünya oluşturun ve onu LAN Oyuncuları tarafından Görünür olarak ayarlayın. Daha sonra öteki oyuncular oyuna bağlanabilir ve onların yanında oynayabilirsiniz.

Minecraft’ın Hayatta Kalma ve Yaratıcı Modlarının Tadını Çıkarın

Artık Minecraft oyun modlarını nasıl ayırt edeceğinizi ve ortalarında nasıl geçiş yapacağınızı biliyorsunuz. Komut, klavye kısayolu yahut menü seçeneğini kullanarak, Minecraft oyun modlarının her birini değiştirebilirsiniz.

Son olarak Minecraft’ı tam ekran olarak oynayabileceğinizi bilmenizi isteriz. Masaüstü sürümünüzü pencereli moddan genişletmek ve Minecraft’ı tam ekran modunda görüntülemek için F11 tuşuna basın.

Minecraft hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Oyunlarınızı kolaylaştırmak için tasarlanmış klavye kısayolları için Minecraft Hileleri yazımıza göz atın.

Yorum Yap

Yorum Yap