1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. LCD Ekranlar İçin Ekranda Parmak İzi Tarayıcı Geliştirildi

LCD Ekranlar İçin Ekranda Parmak İzi Tarayıcı Geliştirildi

lcd-ekranlar-icin-ekranda-parmak-izi-tarayici-gelistirildi-HEzsdeNH

Ekrana gömülü parmak izi tarayıcıların günümüzde amiral gemileri için standart bir özellik haline geldiğini söyleyebiliriz. Üstelik kelam konusu teknolojinin yaygınlaşmasıyla birlikte artık kimi üst seviye orta segment akıllı telefonlarda da ekrana gömülü parmak izi tarayıcı görebiliyoruz. Ekrana gömülü parmak izi tarayıcıya sahip akıllı telefonların en büyük ortak özelliklerinden biri; birebir segmentteki telefonlara nazaran bir ölçü daha değerli olmaları. Nedeni ise ekrana gömülü parmak izi tarayıcısının OLED ekrana gereksinim duyması.

Bununla birlikte çok yakında ekrana gömülü parmak izi tarayıcıya sahip LCD ekranlı akıllı telefonlar görebiliriz. Fortsense, uzun süren çalışmalar sonucunda nihayet LCD ekranlar için ekrana gömülü parmak izi tarayıcı geliştirmeyi başardığını duyurdu. Şirketin Ar-Ge grubunun tezine nazaran LCD art ışık panelleri için yeni bir yaklaşım geliştirildi. Geliştirilen bu yaklaşım, ekran efekti ve parmak izini görüntüleme efekti üzere meselelerin çözülebilmesini sağladı. Bu mevzudaki en büyük sorun, OLED ekranların ışık geçirgenliğine sahipken LCD ekranların ışık yayın art paneli nedeni ile ışığı geçirmemesiydi.

Ekrana gömülü parmak izi teknolojisi için algoritma tabanlı bir tahlil geliştiren şirket, parmak izi tarayıcının kullanıcıyı tanıması ve çalışma optimizasyonu için derin öğrenme yapay hudut ağı algoritmasından faydalanıyor. Şirketin açıklamasına nazaran LCD ekranlar için geliştirilen ekrana gömülü parmak izi tarayıcının kullanıcıyı tanıma oranı, OLED ekranlar için kullanılan parmak izi tarayıcıyla karşılaştırılabilecek düzeyde. LCD ekranların OLED ekranlardan daha ucuz olduğunu düşünürsek yakında bütçe dostu telefonlarda bile ekrana gömülü parmak izi tarayıcı görebiliriz.

Yorum Yap

Yorum Yap