1. Ana Sayfa
  2. Borsa
  3. Kritik Gelişme: SEC, İlk Kez Bir DeFi Altcoin’ine Dava Açtı!

Kritik Gelişme: SEC, İlk Kez Bir DeFi Altcoin’ine Dava Açtı!


ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC); Gregory Keough, Derek Acree’ı ve Cayman Island merkezli şirketleri Blockchain Credit Partners’ı, DeFi sistemi ve akıllı sözleşmeler, altcoin projeleri aracılığıyla 30 milyon doları aşan kayıt dışı satış yaptıkları gerekçesiyle suçladı. Ayrıca, davalılar Defi Money Market’ın (DMM) faaliyetleri ve kârlılığı konusunda yatırımcıları yanıltmakla da suçlanıyorlar.

Altcoin projeleri ile faiz ve kâr garantisi verilmişti

İddialara göre şirket yöneticileri, Şubat 2020’den Şubat 2021’e kadar Defi Money Market (DMM) aracılığıyla bir yıl boyunca yasa dışı olarak iki tür token, mToken ve DMG teklif ediyorlardı. mToken, belirtilen kripto para birimlerinin satın alınması durumunda yüzde 6,5 faiz teklif etti; aynı zamanda araba kredileri gibi gelir getiren “gerçek dünya” varlıklarını satın almak için de kullanılıyordu. Bir yönetişim tokenı olan DMG, oy hakkı, fazla kâr payı, ikincil piyasada yeniden satıştan elde edilen kâra izin verdi. Her iki token da Defi Money Market aracılığıyla faiz oranlarının yanı sıra kâr garanti etti.

SEC emri, daha fazla token biriktirmek ve tutmak için kullanılan dijital varlıkların yüksek fiyat volatilitesi ile ilgili olarak DMM sistemi tarafından desteklenen faiz ve kâr garantilerinin sahte olduğuna işaret ediyor. Ayrıca komisyon, DeFi projesinin değişken kripto para birimleri aracılığıyla yetersiz gelir elde ettiğini ve bunun da yatırımcıları vaat edilen getirileri geri alamama riskine soktuğunu vurguladı.

SEC’ye göre sanık, yatırımcıları bilgilendirmemekle kalmamış, şirketin operasyon sürecini manipüle ederek olayı örtbas etmiştir. Ayrıca, DMM’in web sitesinde gösterdikleri taşıt kredilerini satın aldığını iddia ederek taşıt kredisi bilgilerini tahrif ettiler. Oysa sanık, araba kredisi şirketinin mülkiyetine sahipti, yani Defi Money Market, garanti edilen “gerçek dünya” varlık sahipliğini hiçbir zaman elde etmedi.

Yaklaşık 13 milyon dolara anlaşma sağlandı

SEC, 1933 tarihli Menkul Kıymetler Yasası’nın 5(a) ve 5(c) Bölümleri uyarınca davalıların her iki tür kripto paranın da kayıt dışı satışını gerçekleştirdiği gerekçesiyle davayı açtı. Komisyon ayrıca, davalıları Menkul Kıymetler Yasası’nın 17(a) Bölümü ve 1934 tarihli Menkul Kıymetler Borsası Yasası’nın 10(b) Bölümü ve Kural 10b-5’in sahtecilikle mücadele hükümleri uyarınca belgeledi. Davalılar bir anlaşmayı kabul ettiler ve suçlu olduklarını kabul etmek zorunda kalmadan 12,8 milyon dolar ve 125.000 dolarlık cezaları geri ödediler.

Yorum Yap

Yorum Yap