1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para
  3. Kripto Para Hırsızına 10 Yıl Hapis Cezası

Kripto Para Hırsızına 10 Yıl Hapis Cezası

kripto-para-hirsizina-10-yil-hapis-cezasi-Dw9Wksy2

Amerika'da yaşayan 21 yaşındaki Joel Ortiz isimli genç, cep telefonlarını hackleyerek kripto para çalmaya başladı. 40 kişinin cep telefonunu ele geçiren ve toplam 7.5 milyon dolarlık kripto hırsızlığı yapan Ortiz, polise verdiği sözünde paraları Los Angeles eyaletinde bulunan gece kulüplerinde harcadığını, arkadaşlarıyla müzik şenliğine gitmek için helikopter kiraladığını ve Gucci marka kıyafetler aldığını söz etti.

Joel Ortiz'in, kripto paraları çalabilmek için SIM takası olarak isimlendirilen formülü kullandığı belirlendi. Kullanıcıların genel bilgilerinin çalınmasının akabinde telekomünikasyon şirketlerine, yeni bir SIM kartı istenildiğine dair başvurulur. Sürecin sonucunda yenilenen SIM kart, hırsızların eline geçer ve bu sayede kripto para borsalarına girmek için gerekli olan iki basamaklı kimlik doğrulama sistemlerinden kurtulurlar. Genelde cep telefonlarına bildiri yoluyla iletilen ve ülkemizde 3D Security olarak isimlendirilen sistemle emsal biçimde çalışan iki kademeli kimlik doğrulaması prosedürü, hırsızların ellerine geçen SIM kartlar ile direkt geçilir. Hesaplara giriş yapan hırsızlar, kripto paralara ilişkin cüzdanlarda bulunan ölçüleri Bitcoin'e çevirerek istedikleri hesaba gönderebilirler. Kripto paraların cüzdanları yalnızca kodlardan oluşur. Bireylerin isimleri ve farklı bilgileri bulunmaz. Bu yüzden Bitcoin'lerin hangi hesaptan geldiği ve nereye gittiği hiçbir vakit bilinemez. Kripto paraların dünya tertibine karşı görülmesinin altında yatan sebep aslında budur.

Joel Ortiz de bu prosedürü kullanarak çaldığı kripto paraları kendi hesabına gönderiyordu. 7.5 milyon dolardan kalan fiyatın 400 bin dolar (yaklaşık 2 milyon TL) olduğunu belirten yetkililer, davaya bakan savcı Ortiz ve Ortiz üzere hırsızları kastederek, bu bireylerin Robin Hood olmadığını, bilgisayar kullanan sahtekarlar olduklarını ve bu yollarla insanların finansal hayatlarını çaldıklarını söz etti. 

Üzerinde pek çok suçlamanın bulunduğu Ortiz, mahkemenin mutabakat teklifini kabul etti. Yaptığı kabahati kabul ederek 10 yıllık mahpus cezasına çarptırıldı.

Yorum Yap

Yorum Yap