1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Kötü Botlar, Web Trafiğinin Yüzde 20’sini Oluşturdu

Kötü Botlar, Web Trafiğinin Yüzde 20’sini Oluşturdu

kotu-botlar-web-trafiginin-yuzde-20sini-olusturdu-v7B5gW84

Yazılım şirketi Distil Networks, klasik olarak yayımladığı 'Bad Bot Reports’un yenisini bu hafta paylaştı. Yayımlanan çalışmada botlarla ilgili hayli değişik bulgular ortaya çıktı.

Bu yıl açıklanan Bad Bot Reports’a göre geçtiğimiz sene içerisinde internet trafiğinin %37,9’unu botlar (iyi ve kötü) gerçekleştirdi. Bu %37,9’luk kısmın %20’si berbat botlardan oluşurken trafiğin %17,9’u ise güzel botlar tarafından gerçekleştirildi. Yani ortadaki fark %3’ten az.

Uygun ve makûs botların bir evvelki yıldaki yüzdelerini kıyaslayacak olursak iyi botların trafiğinde % 14,4 bir azalma gerçekleşirken kötü botların trafiğinde % 6,4’lük bir azalma gözlemlendi. Gerçek kullanıcı trafiği ise % 7,5 artarak toplamda %62,1’e ulaştı.

2019 Bad Bot Reports, ayrıyeten makus botların kaynaklarını da ortaya koydu. Makus botların kaynağında %53,4 ile bir numarada bulunan ülke ABD oldu. Rusya, %32,6 ile en çok engellenen ülke olurken ABD, %6,6 ile en çok engellenen beşinci ülke oldu.

Rapora nazaran makus bot trafiğinden en çok etkilenen sanayiler ise şöyle: finans, bilet, eğitim, bilişim ve servisler, pazarlama ve reklamcılık. Bu beş sanayi ortasında makus bot trafiğinden en çok etkilenen %42,2 ile finans oldu. Bu sanayiler ortasında en beklenmedik olan eğitimin toplam trafiğinin %37,9’u berbat botlar tarafından gerçekleştirildi.

Yorum Yap

Yorum Yap