1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Kimyacılar Yeni Lewis Asitlik Testi Yöntemi Keşfettiler

Kimyacılar Yeni Lewis Asitlik Testi Yöntemi Keşfettiler

kimyacilar-yeni-lewis-asitlik-testi-yontemi-kesfettiler-mF9MknYi

York Üniversitesi araştırmacısından oluşan 6 kişilik grup, fluoresans kullanarak Lewis asitliği için yaygın kullanılan Gutmann-Beckett metodundan daha kolay, daha yanlışsız ve daha tesirli yeni bir test yöntemi geliştirdi. Bu bulgu, ilaç ve kimya sanayileri için gelişmiş ve daha ucuz süreçlerin önünü açabilir.

Profesör Thomas Baumgartner, “İlaç sanayisi, her vakit yeni ilaçlar yapmak ve yeni kimyasallar bulmak için optimize edilmiş süreçler araştırmaktadır. Metodumuz, bu süreçlerin geliştirilmesine yardımcı olacak kıymetli bir araç sunuyor” dedi.

Asit ve baz teorisi, kimyasal bilimlerde uzun vakittir anahtar bir kavram olmuştur. Asidi bir molekülün elektronları kabul etme kabiliyeti ile tanımlayan Lewis Asit/Baz Teorisi, 21. yüzyılda çoğunlukla metal içermeyen kataliz ve materyal bilimi alanlarında kimya için giderek daha kıymetli hale gelmiştir.

Kimyagerler, geliştirdikleri çok çeşitli Lewis asitlerini ölçen ve Lewis asit kuvvetindeki farklılıkları görsel olarak gözlemleme yeteneği sağlayan metodun türünün birinci örneği olduğunu düşünüyorlar. Bu tekniğin yaygın olarak kullanılan ve yanlışlara açık olan Gutmann-Beckett metodunun yerini alması bekleniyor.

Çalışmayı yöneten Christopher Caputo, çalışmayla ilgili şunları söyledi: “Lewis asitlerinin kimileri yüklü, kimileri nötr, kimileri ametaldir ve periyodik tablonun tamamını kaplar. Sistemimizle, tüm bu farklı cinsler ortasında ve periyodik tablonun tamamında karşılaştırma yapabiliriz. Yeni kimya ve yeni Lewis asitleri geliştikçe metodumuz, tablodaki tüm kuvvetleri ölçmenize ve karşılaştırmanıza imkan sağlar.”

Yorum Yap

Yorum Yap