1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Kar Yağışından Elektrik Üreten Bir Makine İcat Edildi

Kar Yağışından Elektrik Üreten Bir Makine İcat Edildi

kar-yagisindan-elektrik-ureten-bir-makine-icat-edildi-jpvu2sUa

Dünyanın en değerli dertlerinden bir tanesi de güç. Pak, etrafla uyumlu, teknolojik cihazlarımızı çalıştırmaya yetecek kadar çok güç bulmamız gerekiyor. Bu emelle da denizlerdeki gel gitleri, rüzgarları, güneş gücünü kullandığımız teknolojiler ürettik. Bunlara ek olarak artık kar yağışı da elektrik üretiminde kullanılabilecek.

Projenin temelinde ise triboelektrik tesiri ismi verilen bir olgu yatıyor. Bu olguya nazaran iki gereç temas ettiğinde ortaya elektrik yüklenmesi çıkıyor. Araştırmacılar, kar tanelerinin müspet elektrik yükü taşıdığını keşfetti.

Kar tanelerinin + yüklü olması elektron verdikleri manasına geliyor. Bu da kar tanelerinin negatif yüklü olan unsurlarla etkileşime girebileceği manasına geliyor.

UCLA’da araştırmacı olarak vazife alan kimyager Maher El-Kady, “Kar zati yüklü, o yüzden de düşündük ki neden karşısında zıt yüklü bir husus koyup ortadaki elektriği toplamayalım?”

Bu çeşit bir çalışma için birinci kere kar kullanılsa da benzeri çalışmalar daha evvel farklı unsurlarla de yapılmıştı. Grubun kurduğu triboelektrik nanojeneratörü kendi alanında bir birinci oldu. Teng ismi verilen bu sistemler pek çok yere uygulanabiliyor. 

Elde edilen güç çok fazla olmasa da araştırmacılar, gelecekte bu teknolojinin güneş panelleriyle birleştirilmesini sağlayacak ve böylelikle panellerden daha uzun müddet, daha farklı şartlardan da güç elde edilmesini sağlayacak. Dünya yüzeyinde her yıl 46 milyon kilometrekare alana kar düştüğünü göz önüne alırsak bu çok da şaşırtan değil.

Araştırma sonuçları Nano Energy mecmuasında yayımlandı.

Yorum Yap

Yorum Yap