1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para
  3. Japon Polisi 530 Milyon Dolarlık Coincheck Hack’i İle Bağlantılı Olduğu Düşünülen 30 Kişiyi Tutukladı

Japon Polisi 530 Milyon Dolarlık Coincheck Hack’i İle Bağlantılı Olduğu Düşünülen 30 Kişiyi Tutukladı

japon-polisi-530-milyon-dolarlik-coincheck-hacki-ile-baglantili-oldugu-dusunulen-30-kisiyi-tutukladi-ZpqMMi67

Japon polisi Coincheck hack’inde ilerleme kaydetmeye devam ediyor. Lokal medya organı Nikkei Asia’da yer alan habere nazaran Japon polisi, Coincheck hack’i ile bağlı olduğu varsayım edilen 30 şüpheliyi tutukladı.

2018 yılında Japonya merkezli kripto para borsası Coincheck hack’lenmiş ve 530 milyon doları aşkın bedele sahip NEM token’lar çalınmıştı. 530 milyon dolarlık Coincheck hack’i, Mt. Gox olayını geride bırakarak kripto para tarihinin en büyük soygunu olarak kayıtlara geçmişti. O günden bu yana yetkililer olayın faillerini aramaya devam ediyor.

Coincheck hack’iyle bağlantılı NEM cüzdan adresleri olayın çabucak akabinde esasen açıklanmıştı. Bu adresler kara listeye alındı ve Coincheck hack’iyle bağlantılı oldukları için etiketlendi.

Geride bıraktığımız yıl, güvenlik güçleri Coincheck’ten çalınan NEM token’ları dark web üzerinden %15 indirimle alan Masaki Kitamoto ve Takayoshi Doi isimli iki kişiyi tutuklamıştı. Bu ikili Coincheck’ten çalındığını bildikleri halde bu token’ları satın alarak başlarını büyük bir belaya sokmuştu.

Görünüşe bakılırsa Coincheck hack’inde çember yeterlice daraldı. Çalınan token’ların izini süren yetkililer Coincheck hack’iyle bağlı olduğu kestirim edilen 30 şüpheliyi tutukladı. Nikkei Asia’nın haberine nazaran bahse yakın kaynaklar, 30 şüphelinin toplamda 192 milyon dolarlık (20 milyar Japon Yeni) süreç gerçekleştirdiğini açıkladı.

Yorum Yap

Yorum Yap