1. Ana Sayfa
  2. Kripto Para
  3. Janet Yellen Kripto Paralar Hakkında Yeniden Konuştu

Janet Yellen Kripto Paralar Hakkında Yeniden Konuştu

janet-yellen-kripto-paralar-hakkinda-yeniden-konustu-l8qLmieP

ABD Hazine Bakanı Adayı Janet Yellen, perşembe günü kripto paralar hakkında yine konuştu. Yellen yaptığı konuşmada, kripto para ünitelerinin “finansal sistemin verimliliğini artırma” potansiyeline vurgu yaptı.

Geçtiğimiz salı günü, kripto paraların terörizm finansmanında kullandığını söylemesiyle büyük reaksiyon toplayan ABD Hazine Bakanı Adayı Janet Yellen, tekrar kripto paralar hakkında konuştu. Yellen bu sefer kripto paraların hem avantajlarına hem de dezavantajlarına değindi. Yellen şunları söyledi:

“Bitcoin ve başka dijital ve kripto para üniteleri dünya çapında finansal süreçler sağlıyor. Birçok teknolojik gelişme üzere, bu da ABD ve müttefiklerimiz için potansiyel yararlar sunuyor… Tıpkı vakitte, mevcut finansal sistemi aşmak ve Amerikan çıkarlarını baltalamak isteyen devletler ve devlet dışı aktörler için fırsatlar da sunuyor. Örneğin, Çin Merkez Bankası birinci dijital para ünitesini yeni çıkardı.”

Yellen, yarar ve riskler hakkındaki görüşlerinin derinleştirilmesi istendiğinde şunları söyledi:

“Kripto para ünitelerinin ve öbür dijital varlıkların yararlarını ve finansal sistemin verimliliğini artırmak için sahip olmaları gereken potansiyeli dikkate almamızın değerli olduğunu düşünüyorum. Birebir vakitte, terörizmi finanse etmek, kara para aklamayı kolaylaştırmak ve ABD ulusal güvenlik çıkarlarını ve ABD ile memleketler arası finans sistemlerinin bütünlüğünü tehdit eden makus niyetli faaliyetleri desteklemek için kullanılabileceklerini biliyoruz. Berbat niyetli ve yasadışı faaliyetler için kullanımlarını sınırlarken, yasal faaliyetler için kullanımlarını nasıl teşvik edeceğimize yakından bakmamız gerektiğini düşünüyorum.”

Yellen, vurguladığı noktaları tesirli bir düzenleyici çerçeveye oturtmak için düzenleyici kurumlarla yakın temasta olacağını söyledi:

“Doğrulanırsa, Federal Rezerv Konseyi ve öbür federal bankacılık ve menkul değer düzenleyicileri ile bunlar ve başka fintech yenilikleri için tesirli bir düzenleyici çerçevenin nasıl uygulanacağı konusunda yakın bir formda çalışmayı planlıyorum.”

Yorum Yap

Yorum Yap