1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Intel’in Yeni Nesil İşlemcilerini Üreteceği Tarih Belli Oldu

Intel’in Yeni Nesil İşlemcilerini Üreteceği Tarih Belli Oldu

intelin-yeni-nesil-islemcilerini-uretecegi-tarih-belli-oldu-25wxElk8

Intel uzun yıllardır 10nm işlemcileri üretmek istiyordu lakin bu hususta bir türlü çalışmaya başlayamamıştı. Yıllar süren gecikmeden sonra nihayet Ice Lake işlemcilerin dağıtımı haziran ayında başlayacak. Bu işlemci daha fazla taşınabilir bilgisayarlarda kullanılacak.

Yeni kesimlerin birinci olarak hangi dizüstülerde kullanılacağı bilinmiyor. ABD’de temmuz başında jenerik bir model piyasaya sürülebilir. Intel yeni işlemciyle ilgili epey argümanlı açıklamalar yaptı ve gelecekteki i7 dört çekirdekli çiplerinin, bugünkü sekizinci kuşak karşılığından iki kat daha uygun grafik performansı vereceğini söyledi. Tıpkı işlemci, görüntüleri iki kat daha süratli çözümleyecek ve yapay zeka çalışmalarında üç kata kadar daha süratli süreç yapabilecek. Uzun yıllardır kullanılan 14nm teknolojisinden sonra bu yeni sistem, İntel için büyük bir atılım olacak.

2019 ve 202’de pek çok yeni 10nm çip görmemiz mümkün. Bu çipleri genel emelli grafik işlemciler, sunucu-yan işlemcileri ve yapay zeka odaklı Nirvana’nın özel modüllerde görebiliriz:

7nm teknolojisine geçmek için ise biraz daha beklemek gerekiyor. Daha küçük ve ağır bu teknolojiye sahip birinci eser olması beklenen Xe tabanlı genel hedefli GPU’nun çıkışı, en erken 2021’de gerçekleşecek. Intel, watt başına en az %20’lik bir performans artışı beklediği bu çiplerde morötesi baskıyı kullanarak birkaç nesil boyunca çip üretmeyi amaçlıyor.

Intel’in 10nm çip üretiminde geç kalmış olması, AMD üzere rakiplerinin ve ARM tabanlı çip kullanan firmaların Intel’i yakalaması için bir fırsat yaratmıştı. AMD işlemcileri Intel kadar uyumlu olmasa da Intel’in her vakit en süratli işlemciyi üretmekle övündüğünü biliyoruz. Haliyle bu durum firmanın oluşturduğu imaja yakışmıyordu. Yeni Intel atılımıyla birlikte günlük dizüstü bilgisayar kullanıcıları da sonunda bilgisayarlarını yenilemek için bir münasebet bulmuş olacak.

Yorum Yap

Yorum Yap