1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Intel Destekli Yeni Dizüstülerin Şarjı 9 Saat Dayanacak

Intel Destekli Yeni Dizüstülerin Şarjı 9 Saat Dayanacak

intel-destekli-yeni-dizustulerin-sarji-9-saat-dayanacak-c4nP5tMb

Intel, 'Project Athena' kapsamında çalışmalarını sürdürüyor. Dizüstü bilgisayar piyasasına yine taraf verecek ve Apple'ın MacBook'larına karşı rekabeti artıracak olan yeni kuşak dizüstü bilgisayarlar Ocak ayında Intel tarafından duyurulmuştu. Intel'in projesiyle ilgili yeni bir ayrıntı ortaya çıktı. Bu ayrıntı dizüstü bilgisayar kullanıcılarını çok yakından ilgilendiriyor. Ortaya çıkan bilgilere nazaran, yeni kuşak dizüstü bilgisayarlar 9 saat şarja bağlı olmadan kullanılabilecek.

Ocak ayında Intel'den yapılan açıklamalarda, dizüstü bilgisayar kullanıcılarının en büyük sıkıntısının batarya müddetleri olduğu belirtilmişti. Düşündüğümüz vakit bu kelamları haklı bulmamamız için hiç bir sebep yok. Kimi dizüstü bilgisayar kullanıcıları her ne kadar kendine nazaran tedbirler almaya çalışsa da kullanıcılar olarak batarya ömrünün vakitle kısalmasını önleyemiyoruz. Bu noktada da kullanıcı olarak yapabileceğimiz kısıtlı seçenekler bulunuyor. Bazen bilgisayarı yoracak ve batarya ömrünü direkt etkileyecek süreçlerden kaçınıyoruz. Fakat bu türlü olunca da isteklerimizi karşılamıyor

Intel'in yapmış olduğu bu çalışmaların sonucunda başarılı olması, dizüstü bilgisayar kesimi için büyük bir yenilik manasına geliyor. Yapılan açıklamalarda yalnızca sistemleri batarya ömrüyle optimize etmeyip, yeni güç bileşenlerinin de kullanılacağı söz ediliyor. Hatta Intel'in Project Athena fikrinin önderi Josh Newman, bu hususta o kadar kendine güveniyor ki; “Bilgisayarınızın şarj aletini yanınıza almadan dışarı çıkabilmeniz için çalışıyoruz, bu noktaya geleceğimize kelam veriyoruz.” diyor. 

Intel'in çalışmaları birinci etapta üst düzey dizüstü bilgisayarları içerecek. 2020 ve bilhassa 2021 yıllarında ise yeni jenerasyon dizüstü bilgisayarlar daha geniş kapsamda müşterilerle buluşacak. 

Yorum Yap

Yorum Yap