1. Ana Sayfa
 2. Teknoloji
 3. Intel, 9. Nesil Core-İ İşlemcilerini Tanıttı

Intel, 9. Nesil Core-İ İşlemcilerini Tanıttı

intel-9-nesil-core-i-islemcilerini-tanitti-zDwPgRwp

İşlemci denince akla birinci gelen şirket olan Intel, 9. Kuşak Core işlemcilerini nihayet tanıttı. Masaüstü ve taşınabilir olmak üzere iki başka kategoriden oluşan 9. jenerasyon Intel Core işlemciler, mevcut 8. kuşak Intel Core işlemciler üzerinde kimi iyileştirmeler ve yeni teknolojiler içeriyor.

9. Kuşak Intel Core İşlemciler (Masaüstü)

Intel, 9. Kuşak Core işlemcilerini ‘Coffee Lake Refresh’ olarak isimlendiriyor. Bunun nedeni, yeni kuşak işlemcilerin 8. kuşak işlemcilerin ‘güncellenmiş bir versiyonları oluşu. Yeni jenerasyon işlemcilerde termal arabirim üzere kimi küçük çaplı iyileştirmeler, entegre 2. kuşak USB 3.1 (10 Gbps) ve CNVi özellikli Wi-Fi üzere kimi özellikler bulunuyor.

Intel, yeni jenerasyon masaüstü işlemcilerini şu halde numaralandırıyor;

 • Core i9, 8 çekirdek, 9900 ve 9700 (HT ile)
 • Core i7, 8 çekirdek, HT yok
 • Core i5, 6 çekirdek, HT yok
 • Core i3, 4 çekirdek, HT yok
 • Pentium Gold, 2 çekirdek, HT yok
 • Celeron, 2 çekirdek, HT yok

İşlemciler, aktifleştirilen ya da devre dışı bırakılan özelliklerine nazaran numaraların sonunda farklı harf takıları alabilirler. İşlemcilerin model numaralarına aldıkları takıların manaları şu biçimde;

 • K = Overclock takviyeli
 • KF = Overclock takviyeli lakin entegre grafik bulunmuyor
 • Harf yazmıyorsa = Standart CPU, 54-65 W TDP, entegre grafik bulunuyor
 • F = Entegre grafik bulunmuyor
 • T = Düşük güç, 35 W TDP

Intel’in açıklamasına nazaran Core i5 ve üzeri tüm CPU’lar DDR4-2666, Core i3 ve altı tüm işlemciler ise DDR4-2400 bellek dayanağına sahipler. Intel, işlemcilerin daha üst düzey bellek için de takviye sağladığını lakin çalışacağının garantisini veremediğini belirtti. Yeni jenerasyon tüm işlemciler Intel’in Optane H10 depolama tahlili ile uyumlu.

9. Jenerasyon Intel Core İşlemciler (Mobil)

Intel’in 45W’lık yeni işlemci serisi daha çok dizüstü oyun bilgisayarlarını ve iş istasyonlarını gaye alıyor. Bu nedenle bu işlemcileri göreceğiniz dizüstü bilgisayarların ekseriyetle harici bir ekran kartına sahip olduğunu ve 15,6 – 17,3 inç ortası büyüklükte ekranlara sahip olduğunu göreceğiz. Aygıtların epeyce ağır olacağını söylemeye bile gerek yok.

Yeni Core i9 işlemciler 9980HK ve 9980H olmak üzere ikiye ayrılıyorlar. İddia edebileceğiniz üzere 9980HK, overclock destekliyor. 9980H ise 9980HK kadar süratli fakat overclock desteklemeyen işlemci arayan üreticiler için geliştirildi. Her iki işlemci de termal donanımın müsaade vermesi halinde ek 100 MHz frekans veren Intel’in Thermal Velocity Boost teknolojisini destekliyor.

Core i7 serisinde dikkat çeken model ise Core i7-9750H işlemci. Kısmı Overclock takviyesine sahip olan bu işlemci, üreticinin dayanak vermesi halinde 5,0 GHz’e kadar sürat aşırtma sağlayabiliyor. Bu noktada üreticilerin ‘özellikler’ sayfasında nasıl bir frekans suratı yazmak istediği tesirli olacak.

Yorum Yap

Yorum Yap