1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya
  3. Instagram’da insanları taciz edenler yandı!

Instagram’da insanları taciz edenler yandı!


Facebook’un bünyesinde Instagram, Şubat ayında Instagram’da taciz ve nefret söylemiyle mücadele konusundaki çalışmaları hakkında bir güncelleme paylaşmıştı. Bu bağlamda Instagram, insanları kötü niyetli DM’leri görmekten korumak ve yeni hesaplar kullanarak kullanıcıların size ulaşmasını kalıcı olarak engellemek için birkaç yeni özellik duyurdu.

Instagram, rahatsız edici kelimeler, ifadeler ve emojiler içeren DM isteklerini otomatik olarak filtreleyecek yeni bir araç geliştirdi. Bu özellik, rahatsız edici yorumları gizlemenizi sağlayan yorum filtreleriyle aynı şekilde çalışıyor.

Bu özellik, Gizlilik ayarlarınızın Gizli Kelimeler adı verilen yeni bir özel bölümünden açılıp ve kapatılabiliyor. Instagram, özellik açıldığında DM isteklerinden filtrelenecek önceden tanımlanmış bir saldırgan terimler listesi geliştirmek için ayrımcılıkla mücadele ve zorbalıkla mücadele kuruluşlarıyla birlikte çalıştığını söylüyor.

Ayrıca, özel listenizdeki veya önceden tanımlanmış listenizdeki bu rahatsız edici kelimeleri, cümleleri veya emojileri içeren DM istekleri, ayrı bir gizli istekler klasörüne otomatik olarak filtrelenecek. Instagram ayrıca, tüm mesaj filtrelemesinin kullanıcıların kendi cihazlarında gerçekleştirileceğini, yani bu özelliğin herhangi bir mesaj içeriğini sunuculara göndermeyeceğini açıkladı.

Bu özellik, önümüzdeki gün yalnızca seçilen ülkelerde kullanıma sunulacak. Ancak şirket, özelliğin önümüzdeki birkaç ay içinde nihayetinde herkese ulaşacağını iddia ediyor.

İkinci olarak, şirket, kullanıcıların size yeni hesaplar kullanarak ulaşmasını kalıcı olarak engelleyen bir özellik üzerinde çalışıyor. Bu özellik sayesinde, Instagram’da birini engellemeye karar verdiğinizde, hem bu kişinin hesabını hem de o kişinin oluşturabileceği yeni hesapları önceden engelleme seçeneğine sahip olacaksınız. Bu, önümüzdeki birkaç hafta içinde tüm dünyada kullanıma sunulacak.

Yorum Yap

Yorum Yap