1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya
  3. Instagram hesabınızı çalınmadan korumanın kesin yolu bulundu

Instagram hesabınızı çalınmadan korumanın kesin yolu bulundu

featured

Bugünden itibaren Instagram, güvenlik özelliklerine eklemeler yapmaya başlıyor. Artık daha önce bir hacker tarafından saldırıya uğramış hesaplar daha fazla güvenlik önlemi alacak.

“Güvenlik Kontrolü” olarak adlandırılan araç, hesabınızı kurtarmanız gerektiğinde sizden bazı isteklerde bulunacak. Bu istekler, son oturum açma etkinliğini kontrol etmek, profil bilgilerinizi gözden geçirmek ve iletişim bilgilerinizi güncellemek gibi sizin bilebileceğiniz şeyler olacak. Ayrıca hackerlardan korunmak için hesap sahiplerine bazı önerilerde de bulunacak. Özellikle, güvenliğe odaklanan bu özelliğin önermeyeceği bir şey, hesabınıza iki faktörlü kimlik doğrulama (2FA) eklemek.

Şirketin güvenlik anlamında yenilikleri burada da son bulmuyor. Bu cephede şirket, önümüzdeki birkaç hafta içinde bazı ülkelerdeki kişilerin hesaplarını doğrulamak için WhatsApp numaralarını kullanmalarına izin vermeye de başlayacak. WhatsApp entegrasyonu, Instagram’ın mevcut SMS kimlik doğrulama özelliğine benziyor. Hesabınıza her giriş yapmaya çalıştığınızda, WhatsApp üzerinden size ayarlanan altı haneli kodu girmeniz gerekecek. Her seferinde kod girmek pek kullanışlı olmasa da koruma anlamında ciddi bir adım diyebiliriz.

Aynı blog gönderisinde Instagram, son aylarda, hesap şifreleri gibi hassas bilgileri ele geçirmeye çalışan kötü niyetli kişilerin sayısında bir artış görüldüğünü belirtiyor.

Instagram size mesaj atan hackerlara karşı da dikkatli olmanızı söylüyor

Bazı hackerlar, “Size hesabınızın yasaklanma riski altında olduğunu, fikri mülkiyetle ilgili politikalarımızı ihlal ettiğinizi veya fotoğraflarınızın başka bir yerde paylaşıldığını söyleyebilirler” . “Bu mesajlar genellikle dolandırıcılık amaçlıdır ve politikalarımızı ihlal eder.” Instagram, hesabınızla ilgili olarak sizinle iletişime geçmesi gerekirse size doğrudan mesaj göndermez. Bunun yerine, uygulamanın ayarlar menüsünde bulunan “Instagram’dan E-postalar” sekmesinde şirketten gelen mailleri bulabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap