1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. İnsan Yüzünün Tarih İçerisindeki İnanılmaz Değişimi

İnsan Yüzünün Tarih İçerisindeki İnanılmaz Değişimi

insan-yuzunun-tarih-icerisindeki-inanilmaz-degisimi-f4A2mpSS

İnsanların yüzü şahıstan şahsa değişse de genel karakteristiği değişmiyor. Bu karakteristiği değiştiren tek şey, vakit içerisinde gerçekleşen evrimler. Bu evrimler o kadar yavaş oluyor ki nasıl olduğunu bile anlamıyoruz.

İnsanlığın yüz karakteristiği, geçtiğimiz altı milyon yıllık süreçte epeyce değişti. Bedenimizi saran kıllar, bugün aynaya baktığımızda gördüğümüz tüylere dönüştü. Birinci homininlerden günümüzün Homo sapiensine kadar, tarih boyunca yaşadığımız her yerde değişimler yaşadık ve iklimler yarattık. Kendimiz de değişmeyi ihmal etmedik. Bu evrim ve dönüşüm süreci bir araştırmanın da konusu oldu.

York Üniversitesi’nden anatomist Paul O’Higgins, insan yüzünün değişiminde sonların, beslenme formunun, hava koşullarının ve pek çok farklı değişkenin tesirli olduğunu söylüyor.

Alın bölgesinin ortaya çıkmasıyla bir arada insanların kaşları da vakit içerisinde evrimleşmeye başladı. Yüz bölgesindeki kılları gitgide kaybeden insanların burun biçimleri değişti. Hızlarımız küçülüp inceldi.

Daha sonra hudutları gelişen ve yüz tabirlerini kullanabilmeye başlayan, kelamlı bağlantısı geliştiren beşerler bu atılımı da yüzlerinin küçülmesine borçlu. En azından araştırmanın müelliflerinden Rodrigo Lacruz’a nazaran durum bu. Araştırmacılar, irtibat halinin de insan yüzünün bugünkü haline gelmesinde tesirli olabileceğini söylüyor.

6 milyon yıllık tarihimizde son 2 milyon yıllık süreçte ise alet edevat yapmaya ve kullanmaya başlamamız ile birlikte yüzümüzdeki değişmeler de gitgide hızlandı.

İnsan yüzünün ne kadar değişeceğine dair bir hudut var, en nihayetinde nefes almak için büyük burun kanallarına muhtaçlığımız daima olacak. Tekrar de iklim değişikliği ve dünyada yaşanacak olan değişmeler, insan yüzünün karakteristiğini değiştirmeye devam edecek.

Araştırma, Nature Ecology and Evolution mecmuasında yayımlandı. Araştırmacılar bir de insan yüzünün değişimi görüntüsü yayınladı. Görüntüyü aşağıda bulabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap