1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. İnsan Hücrleri Kullanılarak Mini Beyin Üretildi

İnsan Hücrleri Kullanılarak Mini Beyin Üretildi

insan-hucrleri-kullanilarak-mini-beyin-uretildi-5VeMPZvB

Bilimsel çalışmalar için denek olmayı kabul eden pek çok şahıstan biri olan Philip Ball, bir bilim muharriri. Bir nöroloji laboratuvarında kendisinin hücreleri kullanılarak üretilen küçük beyinleri gören müellif, epeyce değişik tespitlerde bulunuyor.

Araştırmanın temel hedefi bunamaya karşı bir tahlil geliştirmek. Bunun için de beyin modellerine gereksinim duyuyorlar. Böylece araştırmacılar beyinde bunamayı tetikleyen sistemleri ortaya çıkarmayı amaçlıyor.

Fakat araştırmanın sonucunda müellif kendi beyninin kolaylaştırılmış bir genetik kopyası ile karşılaştı. Bir petri kabında saklanan küçük beyin, muharriri bizi biyolojik olarak insan kılanın ne olduğunu merak etmeye itti. Ball bahisle ilgili bir kitap kaleme aldı.

Ball, geçen kasım ayında küçük beyinlerin birçoklarının kısa müddette öldüğünü söyledi. Bir tanesi ise hayatta kalmayı, kök salıp izole bir insan beyni örneği oluşturmayı başardı. Ball, bu bu organın insan beyni ile birebir olmadığını biliyor, örneğin küçük beyinde algı sensörü bulunmuyor. Yeniden de varlığı bile müellifi biyolojik olarak insanı tanımlayan etmenleri düşünmeye itmeye yetti.

“Bu hissi artık insan vücudunun hiçbir fizikî tarifiyle bağdaştıramıyorum, kompozit ve birleşik yapımızın tabiatı hakkında her zamankinden daha fazla farkındalığa sahibim: Biz hücreler topluluğuyuz.” diyen Ball, kitabında biyomedikal araştırmaların genelde cinsiyetçi ve ırkçı geçmişi olduğuna da değinerek, her periyotta ortaya çıkan önyargıların araştırmaları nasıl etkilediğini kaleme aldı.

Nature mecmuası için kitabın incelemesini yazan ve kitabın gayesinin saf, objektif bilim fikrinin saçmalığı olduğunu söyleyen Natalie Kofler, “Bilimin algısı amansız halde kültürle bağlantılıdır. Bu her vakit bu türlü oldu – ikisine de tesir etti.” diyor.

Yorum Yap

Yorum Yap