1. Ana Sayfa
  2. Oyun
  3. İlk çıktığı günden bugüne GTA’ya bir bakış atalım.

İlk çıktığı günden bugüne GTA’ya bir bakış atalım.


 

GTA yani Grand Theft Auto oyunu, piyasada yerini aldığı günden bugüne kadar geçen 20 yıldan uzun müddettir ilgiyle takip edilen ve her versiyonu hala oynanan en efsanevi oyunlar ortasında yer almaktadır. GTA’yı bu kadar özel yapan şey, çıkardığı her versiyonuyla oyun dünyasında adeta devrimsel gelişmelerle birlikte gelmesidir.

 

Biz de bu yazımızda halihazırda GTA 6 dedikoduları devam ederken geçmişten günümüze GTA’lara kısaca bir bakış atalım istedik. Gelin daima birlikte GTA cihanında kısa bir seyahat gerçekleştirelim.

 

Grand Theft Auto (1997)


Serinin birinci oyunu Grand Theft Auto ismiyle 1997 yılında yayınlandı. O zamanki ismi DMA Design olan Rockstar North şirketi tarafından Birleşik Krallık’ta geliştirilmiş ve oyunun yayınlanması da Rockstar Games tarafından yayınlanmıştır. Serinin birinci oyunu kahramanın kuşbakışı ile görüntülendiği özgür bir dünyada muhakkak vazifeleri yapmanın yanı sıra haritada beliren tüm araçların sürülmesi ve yoldan geçen beşerlerle dahi etkileşime geçilebilmesi üzere özgür oyun mantığı ile yapılmış olan birinci oyundu. Grand Theft Auto, çıkmadan evvel neredeyse iptal edilecekti ki birinci versiyonu PC ve Playstation 1 için yayınlandı.

 

GTA’da telefonlardan gelen misyonların tamamı takip edilebiliyor ve sonrasında üç boyutlu olarak da gezilebilecek olan Liberty City, Vice City ve San Andreas kentleri 2 boyutlu haliyle dolaşılabiliyordu. Oyun, 1997 yılında geçiyordu. GTA’nın birinci versiyonunda yalnızca 4 adet silah vardı.

 

Grand Theft Auto: London 1969 (1999)


GTA’nın birinci versiyonunun genişleme paketi olan GTA: London 1969, isminden da anlaşılacağı üzere 1969 yılında Londra’da geçmekte olan bir oyundu. Oyunun ana mantığı GTA 1 ile birebirdi. Yalnızca araçlar ve periyodun atmosferi 1969 yılına daha uygun bir olan GTA: London 1969’da GTA 1’e göre daha kaliteli grafikler görmek mümkündü.

 

GTA: London 1969, Rockstar Canada tarafından geliştirilmiştir. Sunduğu ek özellikler ise birincisine kıyasla daha kaliteli müziklere yer vermesi ve oyunun birinci oyuna nazaran daha uzun olması dışında bekleneni çok fazla karşılamış değildir.

 

Grand Theft Auto: London 1961 (1999)


GTA’nın 2’nci genişleme paketi, GTA: London 1961’de tekrar isminden anlaşılacağı üzere 1961 yılının İngiltere’sinde geçen bir oyundur. GTA: London 1969’a çok çok benzeyen oyunda 1969 paketinden tek farkın yeni bir harita olarak Manchester kentinin eklenmesi olduğunu söylemek mümkündür.

 

Grand Theft Auto 2 (1999)


Serinin çıkan oyun olarak her ne kadar 2’nci oyunu olsa da genişleme paketlerini ele almazsak 2’nci oyunu olan GTA 2’de artık sabit bir ana karakterimiz ve bir öykümüz olmaya başlamıştı. Birinci olarak bu oyunda GTA’nın daha sonraki oyunlarının birçoğunda göreceğimiz şeylerle karşılaştık. Örneğin çete savaşları ve bir çetenin üyelerine saldırdığınız takdirde o çetenin tamamının size düşman olması üzere GTA serisinin alametifarikası olan özelliklerini birinci olarak GTA 2’de görmeye başladık diyebiliriz.

 

GTA 2 ile ilgili bir başka enteresan nokta oyunun 2013 yılında geçmesidir. Oyunun ana kahramanı daha sonra GTA 3’te de karşımıza çıkacak olan Claude Speed’dir. Oyun, çıktığı yılda büyük yankı uyandırmış ve bilhassa introsu bile hala anılarımızda yer almasına sebebiyet vermiştir.

 

Oyunun felsefi altyapısı ve serinin devamında Amerikan sistemine getireceği eleştirelere de birinci olarak bu oyunla birlikte başlandığını da ekleyebiliriz.

 

Grand Theft Auto 3 (2001)


Ortadan geçen 20 yıla yakın müddettir hala birinci günkü üzere hayranları olan ve tüm dünya çapında oynanmaya devam eden Rockstar Games’i oyun dünyasının en doruğuna yerleştiren ihtilal niteliğindeki oyunu GTA 3’tü elbet. Oyunu bu kadar üst seviye kılan nokta ise o yıllarda neredeyse hayal edilmesi bile mucize olan bir noktayı gerçek hayata taşımış olmasıydı. O da 2 boyutlu kamera imajından artık 3 boyutlu bir kamera açısına geçerek karakteri neredeyse onun gözünden denetim etmeye imkân tanıyan bir açık dünyaya taşımış olmasıydı.

 

Oyunda tıpkı GTA 2’de olduğu üzere tekrar ana karakterimiz Claude Speed denetim ediliyor ve kıssa onun etrafında şekilleniyordu. Oyundaki karşılığı New York olan Liberty City’de geçen GTA 3’te ana kıssayı belirleyen tahminen de yüzlerce misyonun yanı sıra tüm araçları sürebilmek ve bu araçlarda çalan onlarca farklı radyodaki yüzlerce şarkıyı dinlemek bile başlı başına bir keyifti.

 

Elbet tahminen de oyunun yaratıcısı Rockstar Games dahi oyunun bu derece tutulacağını ve ortadan geçen 20 yılda hala oynanacağını çok da beklemiyordu desek yeridir.

 

Grand Theft Auto: Vice City (2002)


Sıra geldi tahminen de serinin en eğlenceli oyunu diyebileceğimiz GTA Vice City’e. Oyunda 2 boyutlu olarak gördüğümüz kentlerden ikincisi olan Vice City’i gezdiğimiz oyunda yeni eklenen hava ve deniz taşıtları ile 3 farklı yakadan oluşan kentleri gezmek başlı başına bir keyifti.

 

Oyun 80’lerin tüm ögelerini bünyesinde taşıyor ve oyuncularına da bunları yaşatıyordu. Buna periyodun Miami’sinin atmosferi, karakterlerin giysi kuşamı ve oyunda birinci kez göreceğimiz yer satın alma üzere özellikler de eklenince Vice City, başlı başına bir fenomen olmaya aday bir oyun halini aldı.

 

Gta Vice City’de kahramanımız Tommy Vercetti ile 1986 yılının Vice City’sinde yer yer Scarface sinemasından yer yer de Miami Vice ve Goodfellas üzere sinemalardan esintileri buluyor ve periyodu tam manasıyla yansıtan müziklerle helikopter sürebiliyor, oyunun sonunda da tüm kentin hâkimi olabiliyoruz.

 

GTA 3, GTA Vice City ve bir sonraki oyun olan GTA San Andreas’ı üçleme biçiminde Steam üzerinden satın alarak oynayabilirsiniz.

 

Grand Theft Auto: San Andreas (2004)


Gelelim serinin bir başka efsanevi oyunu olan GTA San Andreas’a. Bu da tıpkı Vice City üzere kendi kitlesini yaratmış olan ve 2004 yılında çıkmış olmasına karşılık hala keyifle oynanan GTA oyunlarından biridir.

 

Oyun tam manasıyla Amerikan çetelerinin birbirleri ile çabalarını ve polisle kirli bağlarını ortaya koyan tam manasıyla bir sistem eleştirisi olarak görülebilir. GTA San Andreas’da ana karakterimiz Carl Johnson nam – ı öbür CJ’dir. CJ ile 1992 yılının gangsta çetelerinin içinde yer alıyor ve oyunun öteki kısımlarında da San Andreas eyaletini oluşturan öteki kentlere hakikat yol alarak en sonunda tekrar konutumuzun yer aldığı Los Santos kentinde oyunu bitiriyoruz.

 

Oyun öteki GTA oyunlarına nazaran devasa ölçüde büyük haritası, kıssası ve sürülebilecek yeni araçları ile bu kadar ilgi gören bir oyun oldu. Bununla birlikte Afro Amerikan fertlerin hayatlarını anlatmasıyla da GTA San Andreas kendi kitlesini yaratmayı başarmıştır. San Andreas, 1992 yılında geçmektedir.

 

Oyunun devrimsel niteliklerinden bir başkası ise karakterin kişiselleştirilebilmesiydi. Karakter baştan ayağa giydirilebiliyor, spor salonunda kas kütlesi arttırılabiliyor ve hatta çok fazla yemek yemesi sağlanarak haddinden fazla şişman hale bile getirilebiliyordu. Bu da oyunun bu derece ilgi çekmesinin en kıymetli sebeplerinden biri olarak gösterilebilir elbette ki.

 

San Andreas’ın tüm hilelerini sayfamızdan bulabilir ve oyunu daha eğlenceli bir biçimde oynayabilirsiniz.

 

Grand Theft Auto Advance (2004)


Serinin 8’nci oyunu olan GTA Advance, grafik olarak lakin GTA 1 ile karşılaştırılabilecek ölçüde bir oyundur. Bu oyun, o periyot epeyce tanınan olan gameboylar için üretilmiş bir GTA sürümüdür.

 

Oyunda GTA 3’ün bir yıl öncesi mevzu ediliyordu ve oyun, tıpkı GTA 3 üzere Liberty City’de geçiyordu. Ana karakterin ismi Mike’dı.

 

Her ne kadar gameboy için üretilen bir oyun da olsa 3 boyuta geçen ve Vice City ile San Andreas üzere şaheser oyunları ortaya koyan bir seride bu türlü bir oyun beklenen ilgiyi çekmedi.

 

Grand Theft Auto: Liberty City Stories (2005)


Tekrar isminden anlaşılacağı üzere Liberty City’de geçen bir GTA oyunudur. O devir epey tanınan olan PSP’lerde oynanmak üzere piyasaya çıkarılmış bir oyundur. GTA 3’ün geliştirilmiş bir versiyonu olarak değerlendirilebilecek GTA: Liberty City Stories’de ana kahramanımız Toni’dir.

 

GTA 3’ün bilakis GTA Liberty City Stories’de motosiklet sürmek mümkündü ve oyun tekrar GTA 3’te olduğu üzere Liberty City’de 1998 yılında geçiyordu.

 

Grand Theft Auto: Vice City Stories (2006)


Yeniden PSP kullanıcıları odağa alınarak üretilmiş bir başka oyun GTA Vice City Stories’de Vice City’nin tadına tekrar varmak isteyenler düşünülmüş. Oyun, Tommy Vercetti’nin kenti Vice City’de Tommy’den 2 yıl evvelki 1984 yılının öykülerini anlatıyordu.

 

GTA Vice City’de bizleri büyük hayal kırıklığına uğratan Lance Vance’in her seferinde bu işlere girme sebebi olarak gösterdiği kardeşi Victor Vance, GTA Vice City Stories’deki ana kahramanımızdı. Bilindiği üzere GTA Vice City’nin başındaki kirli ticaret esnasında Victor Vance kurulan pusuda ölüyordu.

 

Grand Theft Auto IV (2008)


GTA IV serinin ihtilal niteliğinde sayılabilecek 2’nci oyunu olabilir. Gerçekten GTA IV ile birlikte inanılmaz grafikler oyun dünyasına girmiş oldu.

 

Grafikleri ile gerçekçiliğin hudutlarını zorlayan oyundaki bir başka devrimsel yenilik ise oyuna online oynama özelliğinin gelmiş olması idi. Gerçekten GTA IV’te dilediğiniz bireylerle internet üzerinden GTA keyfini karşılıklı bir halde sürmeniz mümkündü.

 

Elbette ki bu türlü bir yeniliğin olması o güne kadar internet ile çok da işi olmayan GTA’ya farklı bir statü kazandırdı ve GTA için internet ihtiyacını de gündeme getirmiş oldu. Hakikaten periyodun teknolojisi ile bile kasan bir oyun olan GTA IV’ün online olarak karşılıklı oynanabilmesi için süratli bir internet temasınızın olması olmazsa olmaz koşullardan biri olarak görülebilir.

 

Hala hayranları olan ve dünyanın dört bir yanında keyifle oynanan GTA IV’ün online oynanma biçiminin sağlıklı bir biçimde gerçekleştirilebilmesi için internet irtibat suratınızın en az 20 Mbps olması gerekmektedir. İnternet temas suratınızın GTA IV oynamaya elverişli olup olmadığını ölçmek için Speedcheck yahut benzeri öteki internet ilişki araçlarını kullanabilirsiniz.

 

Oyunda ana karakterimiz Doğu Avrupalı Niko Bellic’tir. 2008 yılının Liberty City’sinde geçen oyun bizlere gerçeğe yakın bir Liberty City tecrübesini sunmaktadır.

 

Öyküsü ve online moduyla göz kamaştıran bir üretim olan GTA IV’de tüm dünyada milyonlarca kopya satmayı başarmış bir oyundur.

 

Grand Theft Auto IV: The Lost and Damned (2009)


GTA IV’ün genişleme paketlerinden biri olan GTA IV: The Lost and Damned birinci olarak Xbox 360 oyun konsolu için yayınlanmıştır. Oyun, 20 saate yakın bir oynanış mühletini kullanıcılarına vaat etmektedir.

 

Liberty City’deki motosiklet çetesi üyelerinden biri olan Johnny Klebitz’in ana karakter olarak yönetildiği oyunda motosiklet sürmenin tadına doyuluyordu.

 

Grand Theft Auto IV: The Ballad of Gay Tony (2009)


GTA IV’ün tekrar ek paketlerinden biri olan The Ballad of Gay Tony oyununda ana karakterimiz Luis Fernando Lopez’di. Oyunda birbirinden renkli karakterler vardı ve GTA IV’ün ana öyküsünde açıkta kalan birtakım noktaları kendine has üslubuyla kapatıyordu.

 

Oyunda birbirinden farklı ve gelişmiş yeni silahlar, yeni araçlar, yeni araçlara gelen modifiye özellikleri ve birbirinden eğlenceli aktiviteler getirilmiş ve Liberty City’nin tadına sonuna kadar varılmaya çalışılmıştır.

 

Grand Theft Auto: Chinatown Wars (2009)


Oyun genel olarak taşınabilir el konsolları için üretilmiştir. Bilhassa Nintendo DS sahibi olan oyunculara birbirinden eğlenceli dakikalar yaşatan GTA Chinatown Wars oyunu üstten görünümlü kamera açısı olmasına karşın yeniden de etkileyici grafikler sunmaktadır. O devir yeni yeni yaygınlaşan akıllı telefonlar ile de en çok oynanan oyun olmuştu.

 

İçerisinde yer alan küçük aktivite ve oyunlar ile de çok ilgi çeken oyun her platformda ilgi görmeyi başaran GTA serisinin üslubuyla değişik lakin beklenen ilgiyi gören üretimlerinden biri olmayı başarmıştı.

 

Grand Theft Auto V (2013)


GTA serisinin en son çıkan ve kendisinden bir evvel çıkan oyunla ortasında yer alan 4 yılın hakkını veren üretim, 2013 yılının Los Santos’unda geçiyordu.

Bu da yeniden GTA IV üzere devrimsel özellik taşıyan bir öbür GTA oyun serisi olmayı başarmıştır. Gerçekten GTA V’i devrimsel yapan özelliğiyse oyunda birebir anda 3 farklı karakteri yönetme imkanının oyunculara verilmiş olmasıdır.

Tekrar, tıpkı GTA IV’te olduğu üzere online olarak karşılıklı oynama imkânı sunan GTA V’de GTA IV’de vakit zaman yaşanan sıkıntılar aşılmış ve oyun tüm işletim sistemlerinde internet üzerinden oynanabilmek için optimize haliyle yayına sunulmuştur.

Bilhassa grafikleri ve 3 farklı kıssayı birden ilerletip birleştiren kurgusu ile GTA serilerinin en güzellerinden biri olmayı başarmış ve birinci çıktığı tarihten günümüze milyonlarca satmayı başarmıştır. Bu özellikleriyle daha uzun yıllar daha ilgiyle oynanmaya devam edecek bir oyun olan GTA V, serinin nadide örneklerinden biri olarak şimdi gelmeyen GTA 6’dan beklenenleri de çok üste çekmeyi başarmıştır.

 

GTA serisi ile ilgili değişik gerçekler


  • GTA’nın tüm serileri toplamda 250 milyondan fazla kopya olarak satılmıştır.
  • San Andreas’da yer alan Ryder ve OG Loc karakterlerinin tasarlanışı esnasında gerçek rapçilerden esinlenilmiştir.
  • Lindsay Lohan, GTA V’teki kapak kızının kendisi olduğunu argüman ederek Rockstar Games firmasına dava açmıştır.
  • GTA V’in senaryosu 3500’den fazla sayfa ve 160.000 satır diyalogdan oluşuyor. En yakın rakibi olan yeniden birebir serinin oyunu GTA IV’te ise 80.000 satır diyalog bulunuyordu.
  • GTA V birinci çıktığı 3 gün içerisinde 1 milyar dolar hasılat yaptı. Oyunun geliştirilmesi basamağında ise 137 milyon dolar üzere devasa bir bütçe harcanmıştı. Yalnızca bu durum bile bize oyun dalının gelmiş olduğu inanılmaz büyüklüğü gösteriyor.
  • Her oyunun gizemleri ve hileleri de oyuncuların lisanlarında yıllardır süregelmektedir. Bilhassa hileleriyle San Andreas’ta yapılabilenlerin haddi hududu yoktur. San Andreas’ın otomobil çeşitliliğini arttıracak San Andreas otomobil hileleri en çok ilgi gören hilelerden biridir.

 

 

 

Yorum Yap

Yorum Yap