1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Huawei, önemli bir eşiği geride bıraktı

Huawei, önemli bir eşiği geride bıraktı


Huawei tarafından piyasaya sürülen işletim sistemi HarmonyOS, önemli bir eşiği geride bıraktı. Yayınlanan rapora göre şirketin işletim sistemi, 6 Ağustos itibarıyla 50 milyon kullanıcı sayısını geçti.

CCTV News’in son raporuna göre, HarmonyOS 2 işletim sisteminin kullanıcı sayısı 29 Temmuz itibariyle 40 milyonun biraz üstündeydi. Ancak işletim sistemi bir hafta gibi kısa bir süre içinde 10 milyon daha fazla kullanıcı kazanmış durumda.

Huawei HarmonyOS, şirketin en büyük yükseltme planı

Gelişme, şirket yöneticisi Yu chendong’un yakın gelecekte Huawei Mate 9, P10 ve diğer modellerde de yükseltmelerin olacağına dair açıklamalarından sonra geldi. Huawei 2 Haziran’da HarmonyOS sistemini resmi olarak duyurmuş ve şirket tarihinin en büyük yükseltme planını başlatmıştı.

Şirket ayrıca gelecek yılın ikinci yarısından önce 100’den fazla model için yükseltmelerin geleceğini belirtti. Bu modeller hem Huawei hem de Honor akıllı telefonlarını, tabletlerini, akıllı ekranlarını ve diğer cihazları da içerecek. bunun yanında 2021 yılının sonuna kadar da 300 milyondan fazla cihazın bu sisteme dahil olacağı planlanıyor. Program bu sayının 200 milyonunun kendi cihazlarından olacağını söylerken, diğer 100 milyonun ise üçüncü taraf üreticilerden geleceğini belirtiyor.

Huawei’nin HarmonyOS işletim sistemi, mikro çekirdek tabanlı dağıtılmış bir işletim sistemi olma özelliğini taşıyor. 9 Ağustos 2019’da geliştirici konferansında resmi olarak tanıtılan sistem modüler bağlantı gerçekleştirerek farklı cihazlara karşılık gelen esnek bir dağıtım ağına sahiptir. Cep telefonları, tabletler, PC’ler ve otomobiller gibi çeşitli cihazlarda da kullanılabilen sistemin geldiği başlıca cihazlar ise şöyle:

Huawei P20, Huawei Mate 10, Huawei-P20 Pro, Huawei Mate 10 Pro, Huawei nova 5i, Huawei-Mate 10 Porsche Design, Huawei nova 4, Huawei Mate RS Porsche Design, Huawei-nova 4e, Honor X10, Honor 30S, Honor-X10 Max, Honor 30 Youth Edition, Honor Play4.

Yorum Yap

Yorum Yap