1. Ana Sayfa
 2. Teknoloji
 3. Google’ın Bilgilerinizi Almasını Nasıl Engellersiniz?

Google’ın Bilgilerinizi Almasını Nasıl Engellersiniz?

googlein-bilgilerinizi-almasini-nasil-engellersiniz-YyjATaLe

Şahsî bilgilerinizin güvenliği konusunda telaşlı misiniz? Görülen o ki internetteysek, gerçek dünyadaki kadar büyük kaygılarımız yok. Birçok insan daha dün akşam ne yediğini bile unuturken, internet unutmuyor. 

Google, internetin hafızasının değerli bir kısmını oluşturuyor. Şahsî bilgilerimiz, fiyatsız kullandığımız hizmetler karşılığında Google’ın elinde birikiyor. Firma da bu bilgileri ilgi alanlarımıza nazaran reklamlar sunmak için kullanılıyor. Gerçekten hiç tanımadığımız bir insanın hakkımızda çok şey bilmesi kadar tuhaf bir durum içindeyiz. Daha da berbatı, beşerler bu duruma giderek alışıyorlar. 

Pekala Google’a verdiğimiz şahsî bilgilerimize ulaşabilir ya da onları denetim edebilir miyiz? Yasal zorunluluklara teşekkürlerimizi sunarak “Evet” diyoruz. Google ona sunduğumuz çabucak her bilgimizi denetim etmemize imkan sunuyor. Yalnız ufak ayarlar yapmamızı kaide koşuyor. Bu ayarları da son kullanıcıların ulaşamayacağı yerlerde saklıyor. 

1. Adım: Google’da depolanmış bilgilerinizi toplu olarak indirin

Google, hesabınızı kullandığınız her hizmetinden elde ettiği dataları toplu olarak indirmenize imkan tanıyor. Google Drive, Microsoft OneDrive, Dropbox üzere bulut seçeneklerinin yanı sıra, bilgilerinizi direkt hard diskinize kaydetmenizi sağlayacak irtibat talebinde de bulunabiliyorsunuz.

 • Buraya tıklayarak Google bilgi talep etme sayfasına gidin,
 • Karşınıza çıkan listeden, bilgilerinizi indirmek istediğiniz uygulama ya da hizmetleri seçin, 
 • Sonraki Adım’a tıklayarak arşiv biçmizini seçin,
 • Teslim usulü kısmında dataları nereye indirmek istediğiniz sorusuna cevap verin (E-posta yoluyla irtibat talep etmenizi öneririz),
 • Belge tipi olarak .ZIP ya da .TGZ’den birini seçin (.ZIP öneririz),
 • Arşiv boyutu kısmındanda bilgi evraklarınızın boyutuna sınırlama getirebilirsiniz. Şayet girdiğiniz boyuttan daha büyük data ölçüsüne sahipseniz, Google size dataları modüllere ayırarak gönderecektir. 2 GB’dan daha büyük bir evrak seçimi yaparsanız, bilgileriniz .ZIP64 formatında gönderiliyor.
 • Üçüncü ve son adımda ise Arşiv Oluştur seçeneğine tıklayarak beklemeye koyulun,
 • Dilerseniz diğer arşiv oluştur diyerek, hizmet ya da uygulamaları tek tek seçip datalarınızı de talep edebilirisiniz. 

Google yapılan arşiv taleplerine “saatler ya da günler içerisinde” cevap vereceğini söylüyor. Bu durum sizin Google hizmetlerini nasıl kullandığınıza nazaran değişiyor. Şayet bir YouTube içerik üreticisiyseniz, talep ettiğiniz bilgiler ortasında YouTube görüntüleriniz da dahil olduğundan boyut yükseliyor. Şayet bir son kullanıcıysanız, bilgilerinizin size ulaşması en fazla 1 gün sürüyor.

 • İkaz: Şayet Google’daki bilgileriniz 15-20 GB’dan fazlaysa, listede yer alan bulut platformlarındaki fiyatsız depolama hizmeti yetersiz gelecek, muhtemelen ek depolama alanı satın almak zorunda kalacaksınız.

İndirilen datalarınızı denetim ederek, Google’ın sizin hakkınızda neler bildiğini daha yakından görmeniz mümkün olacak. 

Bu etapta biraz şok olmanız beklenen. Aşağıdaki örnekte 3 yıl öncesinin pozisyon bilgileri yer alıyor:

Bu ve bunun üzere bilgileri Google’dan gizlemek ismine yapmanız gerekenler ise epeyce kolay. Gelin artık onları anlatalım.

2. Adım: Google'a karşı neredeyse görünmez olun

 • Bunun için öncelikle Google hesaplarınıza ilişkin ayrıntılı ayarlara ulaşacağınız myaccount.google.com sayfasına gidin. 
 • Soldaki menüden Bilgi ve Şahsileştirme seçeneğine tıklayın.
 • Açılan sayfanın en üstünde “Gizlilik ayarlarınızı inceleyin” kısmı var. Altındaki “Başlayın” seçeneğine tıklayarak, Kapalılık Denetimi sayfasına gidin.
 • Bu sayfada ise Google’ın hangi bilgilerinizi kaydettiğini görüyorsunuz. Listede 7 başlık altında farklı hususlar bulunuyor. 

Tüm bunlara göz atarak, yanında açık yazan seçenekleri tek tek kapatmanız gerekiyor.

 • Lakin durun! Google burada sayfadan ayrılmadan data akışını kesmenize müsaade vermiyor. O yüzden “Açık” seçeneklerinin üzerine tıklayarak, her başlıktaki data akışını teker teker kesmek zorundayız. 

Örneğin, “1. Google tecrübenizi kişiselleştirin” başlığı altındaki “Web ve Uygulama Etkinliği” başlığı yanındaki “Açık” sözüne tıklayın, açılan sayfadaki butonu kapalı hale getirin ve bir evvelki sayfaya dönerek bu süreci tüm “Açık” olan bilgi kaynakları için gerçekleştirin.

3. Adım: Google'ın daha evvel kaydettiği tüm dataları görün

Bu etapta ise Google’ın kaydettiği ve yasal olarak bize de göstermek zorunda olduğu şahsî bilgilerimize yakından bakacağız.

 • Buraya tıklayarak Aktiflik Denetimi sayfasına gidebilirsiniz. Karşınıza çıkan sayfa, Google’daki etkinliklerinizi kümeler halinde listeliyor.

Örneğin “Konum Geçmişi” kartına gelerek altındaki “Geçmişi Yönet” butonuna tıklayıp, daha evvel hangi pozisyonlarda bulunduğumuzu görebiliyoruz. Buradaki pozisyon bilgileriniz, üstte gördüğünüz haridaki üzere 3 yıl önceye kadar gidebiliyor. Birebir formda Google “Konuşma ve Ses Etkinliği” kartından, Google Asistan’a yaptığınız sesli sorguların kaydını bulabilirsiniz. 

Öteki kartlardan da öbür hizmetlerde gerçekleştirdiğiniz hareketlerin geçmişine ulaşabilirsiniz. 

Sonuç:

Birinci adımda daima birlikte Google’ın kaydettiği şahsî bilgilerimizi talep ettik. İkinci adımda bu bilgilerin kaydedilmesini nasıl engelleyeceğimizi gördük. Üçüncü adımda ise Google’ın kaydettiği bilgileri görme bahtı yakaladık. 

Bu üç adım, ferdî bilgilerimizin güvenliğini ve ehemmiyetini ortaya bir defa daha koyuyor. Google her ne kadar güvenlik konusunda sonları aşan bir firma da olsa, geçtiğimiz yıl Facebook’un başına gelenleri unutmak son derece güç. Rastgele bir bilgi sızıntısında ya da Google hesabınızın ele geçirilmesi durumunda, bu bilgilerin hepsi hiç tanımadığınız insanların eline geçmiş oluyor.

Ferdî bilgilerimizi kurtarma rehberlerine devam edeceğiz. Görüş, teklif ve yorumlarınızı bizlerle paylaşmayı unutmayın, takipte kalın.

Yorum Yap

Yorum Yap