1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. Google Chrome, Kötü Amaçlı Siteler İçin Güncelleniyor

Google Chrome, Kötü Amaçlı Siteler İçin Güncelleniyor

google-chrome-kotu-amacli-siteler-icin-guncelleniyor-nktRtYSy

Gerek kripto madencilik yapan siteler gerek makûs gayeli yazılım barındıran internet sayfaları girildiği anda kullanıcıyı esir altına alabiliyor. Geri tuşuna ne kadar çok bassa da birebir sayfaya dönen kulanıcıların bu durumdan kurtulmak için tek dermanları sekmeyi kapatmak oluyor. Google ise internet tarayıcısı Chrome'u çok yakında bu makus hedefli internet sitelerine karşı güncelliyor.

Neredeyse 15-20 yıldır internette karşımıza çıkan “geri tuşunun çalışmama” sorunu; istemediğimiz sayfaların açılmasına, görüntülerin yahut indirmelerin başlamasına ve bu doğrultuda bilgisayarımızın denetiminin elimizden çıkmasına sebep oluyordu. Bunun için makus hedefli internet siteleri “geçmiş”inize müdahale ediyor, bir evvelki internet girdilerinizi de kendi internet adresiyle değiştiriyordu.

“pushState” (bağlantıya yönlendirme) komutuyla makûs emelli bireylerin bu olayı gerçekleştirmesine müsaade veren HTML5 için birinci tahlil Chromium'un geliştiricilerinden 2016 yılının Kasım ayında gelmişti. Google'da bu tahlili kendi internet tarayıcısı Chrome'da uygulayacak. Bir sonraki güncelleme sonrasında kullanıcıların sayfa içerisinde rastgele bir kontağa tıklamadığı durumda Chrome, “pushState” komutunu görmezden gelecek.

Yorum Yap

Yorum Yap